Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Recyklace Columbie

Uznání: STS-50, NASA

Tento týden před dvaceti lety se stal raketoplán Columbia první znovupoužitelnou kosmickou lodí. Jeho druhá cesta na nízkou oběžnou dráhu Země a zpět začala 12.listopadu 1981 pouhých 7 měsíců po jeho panenské cestě. Nahoře zobrazená Columbia je dlouhá 56 metrů (184 stop), s rozpětím křídel 24 metrů (78 stop) a vypouští se připojená k externí odhazovací nádrži se dvěma pomocnými startovacími raketami, jež vytvářejí dramatické zplodiny hoření. Pomocné raketové motory s pevným palivem, po jednom na každé straně odhazovací nádrže, poskytují převážnou část tahu v prvních dvou minutách po startu a pak jsou odhozeny pro další použití. Externí odhazovací nádrž napájí hlavní motory raketoplánu během vzletu a odhazuje se po osmi minutách. Největší součást raketoplánu se nerecykluje pro další let v budoucnu, externí nádrž padá zpět k Zemi, kde se rozpadá a noří se do odlehlých oblastí oceánu. Pořád ještě nejstarší operační raketoplán Columbia je zde na snímku z června 1992 jak startuje k oblakům při svém dvanáctém letu. Columbia s oficiálním označením OV-102 je příznačně pojmenovaná po plachetnici z 18.století, jenž se stala první americkou lodí, jenž obeplula planetu Zemi.

Štítky: Raketoplán, Columbia, Ov102


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »