Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Ikeya Zhang

Uznání a copyright: Andrew Cooper

Kometa Ikeya-Zhang zarámovaná hvězdami ze souhvězdí Velryby (Cetus) nyní míří na obloze planety Země na sever. Kometa byla objevena večer 1.února jako slabý teleskopický objekt poblíž západního horizontu nezávisle Kaoru Ikeya z prefektury Shizuoka v Japonsku, Daqing Zhang z provincie Henan v Číně a později pozorovatelem Paulo Raymundo ze Salvadoru v Brazílii. Očekává se, že se Ikeya-Zhang výrazně zjasní a v březnu a dubnu by se mohla stát viditelnou i neozbrojeným okem. Tento obrázek pořízený 9.února na večerní obloze nedaleko Tucsonu, Arizona, USA pokrývá pole o něco větší než je šířka měsíčního úplňku a ukazuje kondenzovanou kometární komu a úzký, vyvíjející se ohon. Ikeya-Zhang by se měla projít největším přiblížení ke Slunci (perihéliem) 18.března ve zhruba v poloviční vzdálenosti mezi oběžnými drahami Merkura a Venuše. Předběžné výpočty dráhy této komety ukazují, že Ikeya-Zhang je zřejmě periodickou kometou, která se do vnitřní Sluneční soustavy navrací asi každých 500 let. Už se i spekuluje, že by Ikeya-Zhang mohla být přímo historickou jasnou kometou viděnou v roce 1532.

Štítky: Kometa, Ikeya-zhang, C/2002c1


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »