Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Ikeya Zhang

Uznání a copyright: Andrew Cooper

Kometa Ikeya-Zhang zarámovaná hvězdami ze souhvězdí Velryby (Cetus) nyní míří na obloze planety Země na sever. Kometa byla objevena večer 1.února jako slabý teleskopický objekt poblíž západního horizontu nezávisle Kaoru Ikeya z prefektury Shizuoka v Japonsku, Daqing Zhang z provincie Henan v Číně a později pozorovatelem Paulo Raymundo ze Salvadoru v Brazílii. Očekává se, že se Ikeya-Zhang výrazně zjasní a v březnu a dubnu by se mohla stát viditelnou i neozbrojeným okem. Tento obrázek pořízený 9.února na večerní obloze nedaleko Tucsonu, Arizona, USA pokrývá pole o něco větší než je šířka měsíčního úplňku a ukazuje kondenzovanou kometární komu a úzký, vyvíjející se ohon. Ikeya-Zhang by se měla projít největším přiblížení ke Slunci (perihéliem) 18.března ve zhruba v poloviční vzdálenosti mezi oběžnými drahami Merkura a Venuše. Předběžné výpočty dráhy této komety ukazují, že Ikeya-Zhang je zřejmě periodickou kometou, která se do vnitřní Sluneční soustavy navrací asi každých 500 let. Už se i spekuluje, že by Ikeya-Zhang mohla být přímo historickou jasnou kometou viděnou v roce 1532.

Štítky: Kometa, Ikeya-zhang, C/2002c1


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »