Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivuhodnosti hvězdokupy NGC 6397

Uznání: Francesco Ferraro (Bologna Observatory), ESA, NASA

Jedna z těchto hvězd bliká. Tato hvězda je členem kulové hvězdokupy NGC 6397 a stojí za pozornost nejenom protože bliká, ale také protože bliká tak rychle a protože je její doprovodná složka tak atypická. Spekuluje se, že může jít o neutronovou hvězdu, roztočenou na rychlost 274 otáček za sekundu nadmutou červenou hvězdou, kterou obíhá. Gravitačně odsávaná hmota z rozfouklé hvězdy pravděpodobně milisekundový pulsar nejprve obíhá, a když dopadne na jeho povrch, tak zrychluje jeho rotaci. Tento podivný systém by mohl být výsledkem těsné kolize poblíž hustého středu kulové hvězdokupy, když neutronová hvězda zachytila normální hvězdu. Předpokládá se, že jiné kolize poblíž středu NGC 6397 mohly vytvořit další podivuhodnosti - modré toulavé hvězdy. Snímek barevné kulové hvězdokupy nahoře pořídil kosmický dalekohled Hubble Space Telescope.

Štítky: Kulová hvězdokupa, Millisecond pulsar


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »