Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivuhodnosti hvězdokupy NGC 6397

Uznání: Francesco Ferraro (Bologna Observatory), ESA, NASA

Jedna z těchto hvězd bliká. Tato hvězda je členem kulové hvězdokupy NGC 6397 a stojí za pozornost nejenom protože bliká, ale také protože bliká tak rychle a protože je její doprovodná složka tak atypická. Spekuluje se, že může jít o neutronovou hvězdu, roztočenou na rychlost 274 otáček za sekundu nadmutou červenou hvězdou, kterou obíhá. Gravitačně odsávaná hmota z rozfouklé hvězdy pravděpodobně milisekundový pulsar nejprve obíhá, a když dopadne na jeho povrch, tak zrychluje jeho rotaci. Tento podivný systém by mohl být výsledkem těsné kolize poblíž hustého středu kulové hvězdokupy, když neutronová hvězda zachytila normální hvězdu. Předpokládá se, že jiné kolize poblíž středu NGC 6397 mohly vytvořit další podivuhodnosti - modré toulavé hvězdy. Snímek barevné kulové hvězdokupy nahoře pořídil kosmický dalekohled Hubble Space Telescope.

Štítky: Kulová hvězdokupa, Millisecond pulsar


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »