Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn při měsíčním okraji

Uznání a copyright: Tom Martinez (Astronomical Society of Kansas City)

Ve středu 20. února večer se zdálo, že oblohou plující první čtvrt Měsíce přejela přes jasnou planetu Saturn, což bylo vidět z většiny Severní Ameriky. Na této ostré posloupnosti teleskopických digitálních snímků z hvězdárny Powell Observatory nedaleko města Louisburg, Kansas, USA je vidět, jak se Saturn v průběhu asi 2 minut vynořuje zpoza jasného měsíčního okraje. Prstenčitá planeta se vynořuje nad tmavým, hladkým měsíčním Mořem nepokojů (Mare Crisium). Tento měsíční zákryt byl široce očekáván, též proto, že jak prstenčitá planeta, tak jasný Měsíc představují okázalou nebeskou podívanou. Nyní přijdou na řadu evropští pozorovatelé, když v časných ranních hodinách v sobotu 23. února Měsíc zakryje největší planetu Sluneční soustavy Jupiter.

Štítky: Měsíc, Saturn, Zákryt


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »