Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Šok od supernovy 1987A

Uznání: P. Garnavich (Harvard CfA) et al., NASA

Dnes před patnácti lety byla spatřena nejjasnější soudobá supernova. Astronomové ji ji během té doby sledovali a čekali, až se rozpínající se trosky z obrovské stelární exploze srazí s dříve vyvrženým materiálem. Jasný výsledek takové srážky demonstrují tyto dva snímky nahoře, které pořídil kosmický dalekohled Hubble Space Telescope v roce 1994 (vlevo) a v roce 1997(vpravo). Během tohoto období se jednak zřetelně vyvinula centrální kondenzace hvězdných trosek a pak žlutá skvrna v prstenci na pravém obrázku oznamuje náraz vně se pohybující vlny výbuchu s již předtím existující, jeden světlený rok širokým prstencem. Srážka nastává při rychlosti kolem 60 miliónů kilometrů za hodinu a ohřev rázem způsobuje, že materiál prstence září. Astronomové doufají, že takové kolize osvětlí zajímavou minulost supernovy SN 1987A, a možná poskytnou více vodítek o původu tajemných prstenců.

Štítky: Supernova, Sn 1987a


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »