Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neutronový Mars

Uznání: Mars Odyssey, GRS Team, ASU/LPL, NASA

Tuto globální mapu ve falešných barvách energetických neutronů jinak Rudé planety vytvořili badatelé, kteří hledají na Marsu vodu s pomocí detektorů na palubě družice Mars Odyssey. Co mají co dělat neutrony s vodou? Když kosmické paprsky z meziplanetárního prostoru proniknou tenkou marťanskou atmosférou a dosáhnou povrchu, tak interakují s prvky v horní vrstvě půdy a zpět do vesmíru rozptylují neutrony. Pokud ale marťanská půda obsahuje vodík, tak ten energetické rozptýlené neutrony podstatně pohlcuje. Neutronové detektory mohou mapovat změny povrchového obsahu vodíku z oběžné dráhy. Obsah vodíku se bere jako náhradní míra zmrzlé vody (H20), což je nejpravděpodobnější forma vodíku v blízkosti marťanského povrchu. Modrá místa na mapě nahoře odpovídají velkým koncentracím vodíku a zvláště v oblasti marťanského jižního pólu se ukazuje, že je při povrchu vysoké množství vodního ledu.

Štítky: Mars, Vodík, Voda, Cosmic ray, Mars Odyssey, Neutron


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »