Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neutronový Mars

Uznání: Mars Odyssey, GRS Team, ASU/LPL, NASA

Tuto globální mapu ve falešných barvách energetických neutronů jinak Rudé planety vytvořili badatelé, kteří hledají na Marsu vodu s pomocí detektorů na palubě družice Mars Odyssey. Co mají co dělat neutrony s vodou? Když kosmické paprsky z meziplanetárního prostoru proniknou tenkou marťanskou atmosférou a dosáhnou povrchu, tak interakují s prvky v horní vrstvě půdy a zpět do vesmíru rozptylují neutrony. Pokud ale marťanská půda obsahuje vodík, tak ten energetické rozptýlené neutrony podstatně pohlcuje. Neutronové detektory mohou mapovat změny povrchového obsahu vodíku z oběžné dráhy. Obsah vodíku se bere jako náhradní míra zmrzlé vody (H20), což je nejpravděpodobnější forma vodíku v blízkosti marťanského povrchu. Modrá místa na mapě nahoře odpovídají velkým koncentracím vodíku a zvláště v oblasti marťanského jižního pólu se ukazuje, že je při povrchu vysoké množství vodního ledu.

Štítky: Mars, Vodík, Voda, Cosmic ray, Mars Odyssey, Neutron


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »