Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neutronový Mars

Uznání: Mars Odyssey, GRS Team, ASU/LPL, NASA

Tuto globální mapu ve falešných barvách energetických neutronů jinak Rudé planety vytvořili badatelé, kteří hledají na Marsu vodu s pomocí detektorů na palubě družice Mars Odyssey. Co mají co dělat neutrony s vodou? Když kosmické paprsky z meziplanetárního prostoru proniknou tenkou marťanskou atmosférou a dosáhnou povrchu, tak interakují s prvky v horní vrstvě půdy a zpět do vesmíru rozptylují neutrony. Pokud ale marťanská půda obsahuje vodík, tak ten energetické rozptýlené neutrony podstatně pohlcuje. Neutronové detektory mohou mapovat změny povrchového obsahu vodíku z oběžné dráhy. Obsah vodíku se bere jako náhradní míra zmrzlé vody (H20), což je nejpravděpodobnější forma vodíku v blízkosti marťanského povrchu. Modrá místa na mapě nahoře odpovídají velkým koncentracím vodíku a zvláště v oblasti marťanského jižního pólu se ukazuje, že je při povrchu vysoké množství vodního ledu.

Štítky: Mars, Vodík, Voda, Cosmic ray, Mars Odyssey, Neutron


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »