Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní pól na Marsu

Uznání: Malin Space Science Systems, MOC, MGS, JPL, NASA

Jižní pól na Marsu je jasná oblast blízko středu jemně stínovaného barevného obrazu nahoře. Snímek pořízený v září sondou Mars Global Surveyor (MGS) ukazuje oblast obklopující 400 kilometrů širokou marsovskou polární čepičku uprostřed jara na jižní polokouli. V tomto ročním období se ledová čepička, tvořená především vrstvami zmrzlého oxidu uhličitého (suchého ledu) plus něco vody, začíná scvrkávat jak ledy sublimují na páru. A skutečně se vespod obrázku rozpíná závoj mraků z ledových krystalků a mlhy a vpravo nahoře u noční strany Rudé planety je vidět tmavší, rozmrzlejší oblast. Bohatství údajů z MGS umožnilo sledovat změny rozsahu a hustoty ledové čepičky v čase. Badatelé nyní také upozorňují na náznaky, že se marťanská ledová polární čepička navíc k sezónním změnám v průběhu minulých let zmenšovala, což je dramatický důkaz měnícího se marťanského klimatu. Zvýšené množství uvolňovaného oxidu uhličitého by mohlo postupně zvětšit atmosférický tlak na Marsu, jenž by se mohl během stovek či tisíců marťanských let zdvojnásobit.

Štítky: Mars, Jižní pól, Carbon dioxide, Ice cap, Climate change


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »