Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SM3B aneb výprava k Hubbleovi

Uznání: STS109 Crew, NASA

Servisní výprava SM3B (Servicing Mission 3B) už skončila, ale ve skutečnosti byla čtvrtou cestou ke kosmickému dalekohledu Hubble Space Telescope, jelikož původně plánovaná výprava č.3 byla rozdělena na dvě části. Velká observatoř dlouhá 13.2 m cestuje kolem planety Země asi 320 námořních mil nad jejím povrchem. Zde je vyobrazena 5. března v nákladním prostoru raketoplánu Columbia. Pod "kapotou" Hubblea pracuje do skafandru oblečený astronaut Michael Massimino, přičemž balancuje na konci robotického ramena (Remote Manipulator System) Columbie. Na obrázku z jeho pravého okraje vyčnívá rameno Columbie a nad Massiminem spočívá horizontálně složený sluneční panel. Pozadí osvětluje sluncem zalitý srpek pozemské atmosféry. SM3B Hubblea posílila novou kamerou a podstatným navýšením energie a přístrojů, které se nyní zapínají a připravují k provozu. Další Hubbleova servisní výprava SM4 se plánuje na rok 2004.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Sts109, Sm3b


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »