Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejostřejší pohled na Slunce

Uznání: SST, Royal Swedish Academy of Sciences

Tento úžasný obraz ukazuje u tmavé centrální oblasti sluneční skvrny o velikosti planety pozoruhodné a tajúplné detaily. Je to jeden z dosud nejostřejších pohledů na povrch Slunce. Právě zveřejněný snímek pořídil Švédsky sluneční dalekohled, který pracuje rok na Kanárském ostrově La Palma. Tmavá jádra viditelná s jasnými filamenty, které přesahují do sluneční skvrny, spolu s útvary popisovanými jako vlasy a kanály představují doposud neznámé a neprozkoumané sluneční jevy. Je vidět, že nově odhalená tmavá jádra filamentů jsou dlouhá tisíce kilometrů, ale jsou široká pouhých 100 kilometrů. Rozlišení útvarů o velikosti 100 kilometrů a méně je ve sluneční astronomii milníkem, kterého bylo dosaženo důmyslným využitím adaptivní optiky, digitálního vrstvení obrazu a technikami zpracování, které potlačují rozostření zemské atmosféry. Tyto snímky jsou na optických vlnových délkách dokonce ostřejší než lze pořídit ze současných slunečních observatoří ve vesmíru. Zobrazená skvrna, zachycená 15.července 2002, je největší ze skupiny slunečních skvrn katalogizovaných jako sluneční aktivní oblast AR 10030.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrna, Solar telescope


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »