Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejostřejší pohled na Slunce

Uznání: SST, Royal Swedish Academy of Sciences

Tento úžasný obraz ukazuje u tmavé centrální oblasti sluneční skvrny o velikosti planety pozoruhodné a tajúplné detaily. Je to jeden z dosud nejostřejších pohledů na povrch Slunce. Právě zveřejněný snímek pořídil Švédsky sluneční dalekohled, který pracuje rok na Kanárském ostrově La Palma. Tmavá jádra viditelná s jasnými filamenty, které přesahují do sluneční skvrny, spolu s útvary popisovanými jako vlasy a kanály představují doposud neznámé a neprozkoumané sluneční jevy. Je vidět, že nově odhalená tmavá jádra filamentů jsou dlouhá tisíce kilometrů, ale jsou široká pouhých 100 kilometrů. Rozlišení útvarů o velikosti 100 kilometrů a méně je ve sluneční astronomii milníkem, kterého bylo dosaženo důmyslným využitím adaptivní optiky, digitálního vrstvení obrazu a technikami zpracování, které potlačují rozostření zemské atmosféry. Tyto snímky jsou na optických vlnových délkách dokonce ostřejší než lze pořídit ze současných slunečních observatoří ve vesmíru. Zobrazená skvrna, zachycená 15.července 2002, je největší ze skupiny slunečních skvrn katalogizovaných jako sluneční aktivní oblast AR 10030.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrna, Solar telescope


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »