Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa NEAT na jižní obloze

Uznání a copyright: Noel Munford (Palmerston North Astronomical Society, New Zealand)

Po dramatickém průletu kolem Slunce minulý měsíc se kometa NEAT (C/2002 V1) objevila jako kometa viditelná pouhým okem, jenž vystupuje z večerního soumraku na jižní obloze planety Země. Tento záběr odlétající komety těsně nad jihozápadním horizontem pořídil 1. března svým teleobjektivem novozélandský fotograf Noel Munford proti slabým hvězdám souhvězdí Střelce (Sculptor). Hlásí, že obrázek dobře vystihuje vizuální vzhled komety toho dne a impresivní ohon komety odhadl dlouhý pět až šest stupňů. Kometa byla objevena minulý listopad jako součást programu Near-Earth Asteroid Tracking a vyskytly se spekulace, že by nemusela svoje těsné přiblížení ke Slunci přežít. Kometa NEAT se ovšem nyní vrací zpět do vnější Sluneční soustavy a přitom se noří na jih a rychle slábne.

Štítky: Comet NEAT, C/2002 v1


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »