Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa NEAT míjí eruptivní Slunce

Uznání: SOHO Consortium, LASCO, ESA, NASA

Když se minulý týden kometa NEAT rozhořela, tak Slunce se přímo rozpálilo. Jakmile kometa pronikla oběžnou dráhou Merkura a vyvinula dlouhý a plápolající ohon plynu a prachu, tak Slunce emitovalo obrovský výtrysk hmoty do koróny (Coronal Mass Ejection - CME). Zdá se, že ani náhodná horká koule slunečního plynu, ani intenzivní sluneční záření kometární jádro neporušily. Událost se odehrála příliš blízko ke Slunci, než aby ji mohli lidé uvidět, ale družice SOHO, která sleduje Slunce, měla na smělé nebeské představení jasný výhled. Obrázek nahoře byl pořízen 18. února, když byla kometa tak jasná, že na snímku vytvořila umělou vodorovnou čáru. Kometa NEAT, oficiálně označená C/2002 V1, se při přiblížení zjasnila na druhou magnitudu. Obraz Slunce odstínil neprůhledný disk. Kometa nyní na odletové dráze zůstává jasná, ale jak se bude pohybovat směrem od Slunce, tak se bude jistě zeslabovat. I tak bude pravděpodobně přístí měsíc kometa NEAT viditelná na jižní obloze i triedrem.

Štítky: Slunce, Cme, Comet NEAT


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »