Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa NEAT míjí eruptivní Slunce

Uznání: SOHO Consortium, LASCO, ESA, NASA

Když se minulý týden kometa NEAT rozhořela, tak Slunce se přímo rozpálilo. Jakmile kometa pronikla oběžnou dráhou Merkura a vyvinula dlouhý a plápolající ohon plynu a prachu, tak Slunce emitovalo obrovský výtrysk hmoty do koróny (Coronal Mass Ejection - CME). Zdá se, že ani náhodná horká koule slunečního plynu, ani intenzivní sluneční záření kometární jádro neporušily. Událost se odehrála příliš blízko ke Slunci, než aby ji mohli lidé uvidět, ale družice SOHO, která sleduje Slunce, měla na smělé nebeské představení jasný výhled. Obrázek nahoře byl pořízen 18. února, když byla kometa tak jasná, že na snímku vytvořila umělou vodorovnou čáru. Kometa NEAT, oficiálně označená C/2002 V1, se při přiblížení zjasnila na druhou magnitudu. Obraz Slunce odstínil neprůhledný disk. Kometa nyní na odletové dráze zůstává jasná, ale jak se bude pohybovat směrem od Slunce, tak se bude jistě zeslabovat. I tak bude pravděpodobně přístí měsíc kometa NEAT viditelná na jižní obloze i triedrem.

Štítky: Slunce, Cme, Comet NEAT


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »