Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M42: Chumáče mlhoviny v Orionu

Uznání a copyright: John P. Gleason (Celestial Images)

Velká mlhovina v Orionu, nesmírně velká a blízká oblast tvoření hvězd, je pravděpodobně nejslavnější ze všech astronomických mlhovin. Zářící plyn zde obklopuje horké mladé hvězdy na okraji nesmírného mezihvězdného molekulárního mračna vzdáleného pouhých 1500 světelných let. Na hloubkovém snímku nahoře jsou zvláště patrné slabé chumáče a tabule prachu a plynu. Velkou mlhovinu v Orionu lze nalézt i pouhým okem hned vlevo dole pod snadno identifikovatelným pásem tří hvězd ve známém souhvězdí Oriona. Mlhovina v Orionu navíc hostí také jasnou otevřenou hvězdokupu známou jako Trapéz a obsahuje mnoho hvězdných kolébek. Tyto kolébky obsahují vodík, horké mladé hvězdy, proplydy, a hvězdné výtrysky vyvrhujícími materiál vysokými rychlostmi. Mlhovina v Orionu též označovaná jako M42 se prostírá asi na 40 světelných letech a nachází se ve stejném spirálním rameni naší Galaxie jako Slunce.

Štítky: Prach, M42, Mlhovina Orion


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »