Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antikrepuskulární paprsky nad Horseshoe Canyon

Uznání a copyright: Peggy Peterson

Co se to děje na obzoru? I když se možná tato scéna zdá trochu nadpřirozená, tak se neděje nic neobvyklejšího než že zapadá Slunce a některá mračna jsou na správném místě. Snímek nahoře zobrazuje antikrepuskulární paprsky. Abychom jim porozuměli, tak začněme s běžnými krepuskulárními paprsky, které jsou vidět kdykoliv, kdy sluneční světlo proniká roztrhanými mraky. I když sluneční světlo vskutku putuje po přímkách, tak jejich projekcí na sférickou oblohu jsou velké kružnice. A tak proto se krepuskulární paprsky ze zapadajícího (nebo vycházejícího) slunce zase sbíhají na opačné straně oblohy. U protislunečního bodu vzdáleného 180 stupňů od Slunce se jim říká antikrepuskulární paprsky. Když se fotograf kochal západem slunce u Horseshoe Canyon v Utahu, tak si náhodou všiml, že v opačném směru se zrovna nad kaňonem nabízí dokonce ještě pozoruhodnější pohled - zvlášť zřetelné antikrepuskulární paprsky.

Štítky: Anticrepuscular rays, Horseshoe canyon


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »