Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antikrepuskulární paprsky nad Horseshoe Canyon

Uznání a copyright: Peggy Peterson

Co se to děje na obzoru? I když se možná tato scéna zdá trochu nadpřirozená, tak se neděje nic neobvyklejšího než že zapadá Slunce a některá mračna jsou na správném místě. Snímek nahoře zobrazuje antikrepuskulární paprsky. Abychom jim porozuměli, tak začněme s běžnými krepuskulárními paprsky, které jsou vidět kdykoliv, kdy sluneční světlo proniká roztrhanými mraky. I když sluneční světlo vskutku putuje po přímkách, tak jejich projekcí na sférickou oblohu jsou velké kružnice. A tak proto se krepuskulární paprsky ze zapadajícího (nebo vycházejícího) slunce zase sbíhají na opačné straně oblohy. U protislunečního bodu vzdáleného 180 stupňů od Slunce se jim říká antikrepuskulární paprsky. Když se fotograf kochal západem slunce u Horseshoe Canyon v Utahu, tak si náhodou všiml, že v opačném směru se zrovna nad kaňonem nabízí dokonce ještě pozoruhodnější pohled - zvlášť zřetelné antikrepuskulární paprsky.

Štítky: Anticrepuscular rays, Horseshoe canyon


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »