Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antikrepuskulární paprsky nad Horseshoe Canyon

Uznání a copyright: Peggy Peterson

Co se to děje na obzoru? I když se možná tato scéna zdá trochu nadpřirozená, tak se neděje nic neobvyklejšího než že zapadá Slunce a některá mračna jsou na správném místě. Snímek nahoře zobrazuje antikrepuskulární paprsky. Abychom jim porozuměli, tak začněme s běžnými krepuskulárními paprsky, které jsou vidět kdykoliv, kdy sluneční světlo proniká roztrhanými mraky. I když sluneční světlo vskutku putuje po přímkách, tak jejich projekcí na sférickou oblohu jsou velké kružnice. A tak proto se krepuskulární paprsky ze zapadajícího (nebo vycházejícího) slunce zase sbíhají na opačné straně oblohy. U protislunečního bodu vzdáleného 180 stupňů od Slunce se jim říká antikrepuskulární paprsky. Když se fotograf kochal západem slunce u Horseshoe Canyon v Utahu, tak si náhodou všiml, že v opačném směru se zrovna nad kaňonem nabízí dokonce ještě pozoruhodnější pohled - zvlášť zřetelné antikrepuskulární paprsky.

Štítky: Anticrepuscular rays, Horseshoe canyon


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie M110 (NGC205)

Další informace »