Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antikrepuskulární paprsky nad Horseshoe Canyon

Uznání a copyright: Peggy Peterson

Co se to děje na obzoru? I když se možná tato scéna zdá trochu nadpřirozená, tak se neděje nic neobvyklejšího než že zapadá Slunce a některá mračna jsou na správném místě. Snímek nahoře zobrazuje antikrepuskulární paprsky. Abychom jim porozuměli, tak začněme s běžnými krepuskulárními paprsky, které jsou vidět kdykoliv, kdy sluneční světlo proniká roztrhanými mraky. I když sluneční světlo vskutku putuje po přímkách, tak jejich projekcí na sférickou oblohu jsou velké kružnice. A tak proto se krepuskulární paprsky ze zapadajícího (nebo vycházejícího) slunce zase sbíhají na opačné straně oblohy. U protislunečního bodu vzdáleného 180 stupňů od Slunce se jim říká antikrepuskulární paprsky. Když se fotograf kochal západem slunce u Horseshoe Canyon v Utahu, tak si náhodou všiml, že v opačném směru se zrovna nad kaňonem nabízí dokonce ještě pozoruhodnější pohled - zvlášť zřetelné antikrepuskulární paprsky.

Štítky: Anticrepuscular rays, Horseshoe canyon


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »