Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start halového sloupu

Uznání a copyright: Lauri A. Kangas

Dne 16. ledna vzlétl do modré ranní oblohy na Kennedyho kosmickým střediskem hřmotící raketoplán NASA Columbia na první výpravu raketoplánu v roce 2003 STS-107. Toto ale není obrázek toho startu! Ten sice také pořízen 16. ledna ráno při východu slunce, ale při pohledu na východ nad jezerem Ontario kousek od města Caledon, Ontario, Canada. Na obrázku je sluneční halový sloup, který odráží sluneční světlo od ledových krystalků, které se jemně snášejí dolů studeným vzduchem a zdá se, jako by vystřelil nad žhnoucím Sluncem, které je pořád ještě nízko nad horizontem. Mlha a mračna náhodou vytvořily nad poměrně teplým jezerem obraz jakoby kouře ze zplodin hoření rakety a tak dokonaly iluzi startu. Amatérský fotograf Lauri Kangas při svojí cestě do práce zastavil, aby mohl zachytit tento pro oči tak přitažlivý start halového sloupu.

Štítky: Raketoplán, Sun Pillar, Sts107


33. vesmírný týden 2025

33. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 8. do 17. 8. 2025. Měsíc po úplňku ubývá do poslední čtvrti. 12. 8. nastává maximum roje Perseid a blízké setkání Jupiteru a Venuše na ranní obloze. Aktivita Slunce se zvýšila a nastala slabší geomagnetická bouře. Posádka Crew-10 z ISS přistála zpět na Zemi. Zemřel Jim Lowell, známý hlavně z Apolla 13. Před dvaceti lety se k Marsu vydal Mars Reconnaissance Orbiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »