Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplněk, jezero a opravdu Leonidy

Uznání a copyright: Image: Blake Suddeth; Haiku "Leonids Indeed": Susan Ode

Full of itself moon -
EVERYONE SHOULD LOOK AT ME.
What's 33 years?


Sám měsíc v úplňku -
A VŠICHNI SE NA MĚ PODÍVEJTE.
Co to je 33 let?


A pro ty, kteří potřebují příběh ... fotograf Blake Suddeth pořídil v úterý časně ráno přes stovku digitálních snímků jenom proto, aby zachytil tuto jedinou, nádhernou 10 sekundovou expozici meteoru "Jezerní Leonida" jak se zablýsknul vedle samotného měsíce v úplňku. Snové jezero v popředí laskavě poskytl Greenwood, South Carolina, USA.

Štítky: Měsíc, Meteorický roj Leonid, Haiku


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Svietiace oblaky nad Prahou

Fotené v Kbeloch (Praha) fotoaparát Panasonic Lumix 100. Bez úpravy.

Další informace »