Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Seyfertův sextet

Uznání: J. English (U. Manitoba), C. Palma (PSU), et al., NASA

Tato úchvatná skupina galaxií známá jako Seyfertův sextet leží v hlavě rozděleného souhvězdí Hada (Serpens). Sextet ovšem ve skutečnosti obsahuje pouze čtyři interagující galaxie. Ve vzdáleném pozadí, nedaleko od středu tohoto snímku z dalekohledu Hubble Space Telescope, se nachází malá, zepředu obrácená spirální galaxie a jak se zdá, tak se řadí k hlavní skupině jenom náhodou. Také nápadná kondenzace zcela vpravo není pravděpodobně vůbec žádná samostatná galaxie, ale slapový ohon z hvězd vymrštěných gravitačním působením galaxií. Asi 190 miliónů světelných let vzdálené interagující galaxie jsou těsně namačkané do oblasti, která má napříč asi jen 100 000 světelných let, což je srovnatelné s velikostí naší vlastní galaxie Mléčné dráhy a činí ji tak jednou z nejhustějších známých kup galaxií. Gravitačně těsně svázaná kupa může během několika příštích miliard let splynout do jediné velké galaxie.

Štítky: Galaxy group, Hcg79, Ngc6027


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »