Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Seyfertův sextet

Uznání: J. English (U. Manitoba), C. Palma (PSU), et al., NASA

Tato úchvatná skupina galaxií známá jako Seyfertův sextet leží v hlavě rozděleného souhvězdí Hada (Serpens). Sextet ovšem ve skutečnosti obsahuje pouze čtyři interagující galaxie. Ve vzdáleném pozadí, nedaleko od středu tohoto snímku z dalekohledu Hubble Space Telescope, se nachází malá, zepředu obrácená spirální galaxie a jak se zdá, tak se řadí k hlavní skupině jenom náhodou. Také nápadná kondenzace zcela vpravo není pravděpodobně vůbec žádná samostatná galaxie, ale slapový ohon z hvězd vymrštěných gravitačním působením galaxií. Asi 190 miliónů světelných let vzdálené interagující galaxie jsou těsně namačkané do oblasti, která má napříč asi jen 100 000 světelných let, což je srovnatelné s velikostí naší vlastní galaxie Mléčné dráhy a činí ji tak jednou z nejhustějších známých kup galaxií. Gravitačně těsně svázaná kupa může během několika příštích miliard let splynout do jediné velké galaxie.

Štítky: Galaxy group, Hcg79, Ngc6027


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »