Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední hodinka kupy Palomar 13

Uznání: M. Siegel & S. Majewski (UVA), C. Gallart (Yale), K. Cudworth (Yerkes), M. Takamiya (Gemini),
Las Campanas Observatory

Kulová hvězdokupa Palomar 13 sídlí v halu naší Galaxie Mléčná dráha už 12 miliard let. Zjevně řídká hvězdokupa hned vlevo od středu tohoto kompozitního digitálního snímku je jedna z nejmenších a nejslabších známých kulových hvězdokup. (Jasná hvězda dole v popředí, která vytváří paprsky zobrazovacích artefaktů, k ní nepatří.) Pozorování v průběhu 40 let ukazují, že galaktické halo, ve kterém kupa Palomar 13 obíhá je velmi excentrické a každou jednu nebo dvě miliardy let ji přivádí poměrně blízko ke galaktickému středu. Při každém těsném přiblížení k centrálním oblastem Mléčné dráhy gravitační slapové síly uvolňují křehce vázané hvězdy v kupě. Nynější podrobné studie nabízí důkaz pro dramatický konec této ubývající slapové vlečky kupy. Poslední těsné přiblížení kupy Palomar 13 nastalo před pouhými 70 milióny let. A když se Palomar 13 zase přiblíží ke galaxii, tak by se mohlo stát, že to bude přiblížení poslední.

Štítky: Mléčná dráha, Kulová hvězdokupa, Palomar 13


4. vesmírný týden 2026

4. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 1. do 25. 1. 2026. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Saturn s Neptunem jsou večer na jihozápadě, Uran je nejvýše a nad jihovýchodem je jasný Jupiter. Tři nejmenší planety jsou v zorném poli koronografu SOHO. Aktivita Slunce je zvýšená a nelze vyloučit ani slabší polární záře. Kromě komety 24P/Schaumasse, viditelné nejlépe v druhé polovině noci, připomínáme také zmínku o nadějných kometách jarní oblohy. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce jsme mohli na Floridě zaznamenat vývoz rakety SLS i s mobilní startovní věží na startovní rampu. Před 20 lety startovala na svou misi sonda New Horizons, tehdy ještě k planetě Pluto. Před 40 lety snímal Voyager 2 zblízka Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Falkon 9

Náhodné pozorování při podvečerním výstupu na Plešivec.

Další informace »