Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prales Lyman Alfa

Uznání a copyright: J. Shalf, Y. Zhang (UIUC) et al., GCCC

Žijeme v pralese. Po celém vesmíru jsou rozeseté "stromy" vodíku, který absorbuje světlo vzdálených objektů. Tato plynná mračna zanechávají ve spektrech vzdálených kvasarů spoustu absorpčních čar, které se společně nazývají prales Lyman-alfa. Vzdálené kvasary se jeví být absorbovány mnohem více Lyman-alfa mraky než nedaleké kvasary a to ukazuje na Lyman-alfa houštiny už v našem ranném vesmíru. Obrázek nahoře zobrazuje jeden z možných počítačových modelů, jak byly distribuovány Lyman-alfa mračna při rudém posuvu 3. Každá strana krychle měří 30 miliónů světelných let. O Lyman-alfa pralesu zůstává ještě mnoho neznámého včetně skutečné geometrie a rozsahu mračen a také proč je dnes mnohem méně mračen.

Štítky: Kosmologie, Lyman alpha forest


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »