Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prales Lyman Alfa

Uznání a copyright: J. Shalf, Y. Zhang (UIUC) et al., GCCC

Žijeme v pralese. Po celém vesmíru jsou rozeseté "stromy" vodíku, který absorbuje světlo vzdálených objektů. Tato plynná mračna zanechávají ve spektrech vzdálených kvasarů spoustu absorpčních čar, které se společně nazývají prales Lyman-alfa. Vzdálené kvasary se jeví být absorbovány mnohem více Lyman-alfa mraky než nedaleké kvasary a to ukazuje na Lyman-alfa houštiny už v našem ranném vesmíru. Obrázek nahoře zobrazuje jeden z možných počítačových modelů, jak byly distribuovány Lyman-alfa mračna při rudém posuvu 3. Každá strana krychle měří 30 miliónů světelných let. O Lyman-alfa pralesu zůstává ještě mnoho neznámého včetně skutečné geometrie a rozsahu mračen a také proč je dnes mnohem méně mračen.

Štítky: Kosmologie, Lyman alpha forest


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »