Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prales Lyman Alfa

Uznání a copyright: J. Shalf, Y. Zhang (UIUC) et al., GCCC

Žijeme v pralese. Po celém vesmíru jsou rozeseté "stromy" vodíku, který absorbuje světlo vzdálených objektů. Tato plynná mračna zanechávají ve spektrech vzdálených kvasarů spoustu absorpčních čar, které se společně nazývají prales Lyman-alfa. Vzdálené kvasary se jeví být absorbovány mnohem více Lyman-alfa mraky než nedaleké kvasary a to ukazuje na Lyman-alfa houštiny už v našem ranném vesmíru. Obrázek nahoře zobrazuje jeden z možných počítačových modelů, jak byly distribuovány Lyman-alfa mračna při rudém posuvu 3. Každá strana krychle měří 30 miliónů světelných let. O Lyman-alfa pralesu zůstává ještě mnoho neznámého včetně skutečné geometrie a rozsahu mračen a také proč je dnes mnohem méně mračen.

Štítky: Kosmologie, Lyman alpha forest


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »