Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sloupy barevného světla

Uznání a copyright: Walter Tape (Alaska Fairbanks), Figure 8-1, Atmospheric Halos

Jak se může polární záře objevit tak blízko země? Na snímku nahoře ale není polární záře, ale blízké sloupy světla, místní úkaz, který se může jevit jako vzdálený. Na většině míst na Zemi mohou šťastní pozorovatelé uvidět sluneční pilíře, sloupce světla, které se zdá stoupat od Slunce nahoru a je způsobeno vodorovně se snášejícími ledovými krystaly, které odrážejí v horní atmosféře sluneční světlo. Tyto ledové krystaly se obvykle přes dosažením země odpaří. Za nízkých teplot se ovšem mohou vodorovně se snášející ledové krystaly vytvářet také v blízkosti země ve formě lehkého sněžení, kterému se někdy říká krystalová mlha. Tyto ledové krystalky pak mohou odrážet pozemní světla do sloupů ne nepodobných slunečním pilířům. Na snímku nahoře vytvářejí světelné pilíře barevná světla kolem stadiónu na bruslení ve Fairbanks na Aljašce.

Štítky: Light pillars


47. vesmírný týden 2018

47. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 11. do 25. 11. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět Saturn a Mars. Na ranní obloze je nepřehlédnutelným objektem Venuše. Ráno máme ještě možnost vidět amatérsky objevenou kometu C/2018 V1 (Machholz-Iwamoto-Fujikawa). Mezinárodní vesmírná stanice přivítá dvě nákladní kosmické lodě. Očekáváme třetí let téhož prvního stupně rakety Falcon 9. Ve Valašském Meziříčí proběhne tradiční kosmonautický seminář. Před 20 roky byl vynesen první modul stanice ISS, Zarja.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC1805

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2018 obdržel snímek „IC 1805“, jehož autorem je Jan Klečka   Kdysi, v dávném šerosvitu lidské či snad dokonce helénské heroické doby, vládla v daleké Etiopii, spolu se svým manželem králem Kéfeem, královna Kassiopeia. Údajně trochu chlubivá,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 38P/Stephan-Oterma

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa o efemeridové jasnosti 9.2 magnitudy se nacházela v souhvězdí Blíženců. Po obloze se pohybovala rychlostí 1.39 obloukové vteřiny za minutu ve vzdálenosti 0.837 au od Země a 1.591 au od Slunce.

Další informace »