Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sloupy barevného světla

Uznání a copyright: Walter Tape (Alaska Fairbanks), Figure 8-1, Atmospheric Halos

Jak se může polární záře objevit tak blízko země? Na snímku nahoře ale není polární záře, ale blízké sloupy světla, místní úkaz, který se může jevit jako vzdálený. Na většině míst na Zemi mohou šťastní pozorovatelé uvidět sluneční pilíře, sloupce světla, které se zdá stoupat od Slunce nahoru a je způsobeno vodorovně se snášejícími ledovými krystaly, které odrážejí v horní atmosféře sluneční světlo. Tyto ledové krystaly se obvykle přes dosažením země odpaří. Za nízkých teplot se ovšem mohou vodorovně se snášející ledové krystaly vytvářet také v blízkosti země ve formě lehkého sněžení, kterému se někdy říká krystalová mlha. Tyto ledové krystalky pak mohou odrážet pozemní světla do sloupů ne nepodobných slunečním pilířům. Na snímku nahoře vytvářejí světelné pilíře barevná světla kolem stadiónu na bruslení ve Fairbanks na Aljašce.

Štítky: Light pillars


8. vesmírný týden 2019

8. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 2. do 24. 2. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer se objevuje Merkur a vysoko jsou Mars a Uran. Ráno můžeme pozorovat Jupiter, a také úhlově blízko sebe se pohybující Venuši a Saturn. Skončila mise Opportunity na Marsu. Startovat má mimo jiné izraelský měsíční lander Beresheet. InSight vyložila přístroj HP3. Japonská sonda Hayabusa 2 by se měla pokusit o odběr vzorků z asteroidu Ryugu. Před 125 lety se narodil astronom a diplomat Jaroslav Císař.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mliečna cesta, Jupiter, Venuša a Saturn počas nautického súmraku nad Slanskými vrchmi.

Mliečna cesta, Jupiter, Venuša a Saturn počas nautického súmraku nad Slanskými vrchmi.

Další informace »