Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sloupy barevného světla

Uznání a copyright: Walter Tape (Alaska Fairbanks), Figure 8-1, Atmospheric Halos

Jak se může polární záře objevit tak blízko země? Na snímku nahoře ale není polární záře, ale blízké sloupy světla, místní úkaz, který se může jevit jako vzdálený. Na většině míst na Zemi mohou šťastní pozorovatelé uvidět sluneční pilíře, sloupce světla, které se zdá stoupat od Slunce nahoru a je způsobeno vodorovně se snášejícími ledovými krystaly, které odrážejí v horní atmosféře sluneční světlo. Tyto ledové krystaly se obvykle přes dosažením země odpaří. Za nízkých teplot se ovšem mohou vodorovně se snášející ledové krystaly vytvářet také v blízkosti země ve formě lehkého sněžení, kterému se někdy říká krystalová mlha. Tyto ledové krystalky pak mohou odrážet pozemní světla do sloupů ne nepodobných slunečním pilířům. Na snímku nahoře vytvářejí světelné pilíře barevná světla kolem stadiónu na bruslení ve Fairbanks na Aljašce.

Štítky: Light pillars


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

První astrofotografie

Jupiter a věřím že tam jsou i Europa a Ganymed

Další informace »