Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachové víry na Maru

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Mění se povrch Marsu ? Při prohlídce každoročních snímků marťanského povrchu pořízených sondou Mars Global Surveyor, která nyní obíhá kolem Marsu, jsou někdy vidět nové tmavé stopy. Přestože to byla původně záhada, tak původce je nyní většinou známý jako prašný ďábel, obrovské vířící mračno podobné pozemskému tornádu. Nedávný snímek nahoře nejen že zachycuje novou tmavou stopu, ale také samotného opravdového prašného ďábla jak stoupá po stěně kráteru. Prašní ďáblové se vytvářejí, když se marťanský vzduch zahřeje horkým povrchem a jak stoupá, tak se začíná otáčet. Prašní ďáblové mohou dosahovat až 8 kilometrů vysoko, ale obvykle trvají jenom několik minut.

Štítky: Mars, Prachový vír


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »