Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachové víry na Maru

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Mění se povrch Marsu ? Při prohlídce každoročních snímků marťanského povrchu pořízených sondou Mars Global Surveyor, která nyní obíhá kolem Marsu, jsou někdy vidět nové tmavé stopy. Přestože to byla původně záhada, tak původce je nyní většinou známý jako prašný ďábel, obrovské vířící mračno podobné pozemskému tornádu. Nedávný snímek nahoře nejen že zachycuje novou tmavou stopu, ale také samotného opravdového prašného ďábla jak stoupá po stěně kráteru. Prašní ďáblové se vytvářejí, když se marťanský vzduch zahřeje horkým povrchem a jak stoupá, tak se začíná otáčet. Prašní ďáblové mohou dosahovat až 8 kilometrů vysoko, ale obvykle trvají jenom několik minut.

Štítky: Mars, Prachový vír


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »