Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachové víry na Maru

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Mění se povrch Marsu ? Při prohlídce každoročních snímků marťanského povrchu pořízených sondou Mars Global Surveyor, která nyní obíhá kolem Marsu, jsou někdy vidět nové tmavé stopy. Přestože to byla původně záhada, tak původce je nyní většinou známý jako prašný ďábel, obrovské vířící mračno podobné pozemskému tornádu. Nedávný snímek nahoře nejen že zachycuje novou tmavou stopu, ale také samotného opravdového prašného ďábla jak stoupá po stěně kráteru. Prašní ďáblové se vytvářejí, když se marťanský vzduch zahřeje horkým povrchem a jak stoupá, tak se začíná otáčet. Prašní ďáblové mohou dosahovat až 8 kilometrů vysoko, ale obvykle trvají jenom několik minut.

Štítky: Mars, Prachový vír


13. vesmírný týden 2019

13. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 25. 3. do 31. 3. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti a ve dvou těsných konjunkcích s ranními planetami. Večer je vidět Mars poblíž Plejád. Ráno je vidět Jupiter a Saturn. Slunce překvapilo velkou skupinou skvrn v opravdu aktivní oblasti. Planetka Bennu vyvrhuje kamení. Start evropské rakety Vega byl úspěšný. Firma OneSpace chystá první start své rakety. Očekáváme výstup dvou žen do volného kosmu. V noci na neděli se změní čas o hodinu vpřed na letní.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Stanice ISS stoupá nad západní obzor a napravo planeta Mars

Další informace »