Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachové víry na Maru

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Mění se povrch Marsu ? Při prohlídce každoročních snímků marťanského povrchu pořízených sondou Mars Global Surveyor, která nyní obíhá kolem Marsu, jsou někdy vidět nové tmavé stopy. Přestože to byla původně záhada, tak původce je nyní většinou známý jako prašný ďábel, obrovské vířící mračno podobné pozemskému tornádu. Nedávný snímek nahoře nejen že zachycuje novou tmavou stopu, ale také samotného opravdového prašného ďábla jak stoupá po stěně kráteru. Prašní ďáblové se vytvářejí, když se marťanský vzduch zahřeje horkým povrchem a jak stoupá, tak se začíná otáčet. Prašní ďáblové mohou dosahovat až 8 kilometrů vysoko, ale obvykle trvají jenom několik minut.

Štítky: Mars, Prachový vír


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

První astrofotografie

Jupiter a věřím že tam jsou i Europa a Ganymed

Další informace »