Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo Kočičího oka

Uznání: R. Corradi (Isaac Newton Group), D. Goncalves (Inst. Astrofisica de Canarias)

Mlhovina kočičí oko (NGC 6543) je jednou z nejlépe známých planetárních mlhovin na obloze. Na tomto skvělém obrázku ve falešných barvách je vidět, že vnitřní centrální oblasti jsou symetrické. Snímek byl zpracován tak, aby ukázal obrovské, ale velice slabé halo plynného materiálu o rozměru přes 3 světelné roky, který obklopuje jasnější a dobře známou planetární mlhovinu. Kompozitní obrázek pořízený na základě údajů dalekohledu Nordic Optical Telescope na Kanárských ostrovech ukazuje červenou emisi atomů dusíku a zelené a modré odstíny od atomů kyslíku. O planetárních mlhovinách se už dlouho soudilo, že se jedná o závěrečná stádia života slunci podobných hvězd. Ovšem teprve docela nedávno byla u některých planetárních mlhovin objevena hala jako je toto, která jsou pravděpodobně tvořena materiálem odvrženým v dřívějších aktivních epizodách vývoje hvězdy. Zatímco astronomové předpokládají, že fáze planetární mlhoviny trvá kolem 10 000 let, tak věk vnějších vláknitých částí tohoto hala se odhaduje na 50 000 až 90 000 let.

Štítky: Planetární mlhovina, Halo, Ngc6543


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »