Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na závoj Titana z Voyageru

Uznání: Voyager Project, JPL, NASA

Dnes před 25 lety byla v roce 1977 vypuštěna sonda Voyager 1 a to na svou historickou pouť sluneční soustavou, která ji nakonec přivedla v roce 1980 k Saturnu. Tento pohled zaznamenal 12. listopadu 1980 ze vzdálenosti asi 22 000 kilometrů Voyager 1 při pohledu přes okraj největšího saturnova měsíce Titanu. Zamlžená atmosféra měsíce je vidět ve falešných barvách, jeví se jako oranžová s dalšími vrstvami modrého závoje nahoře. Titanova atmosféra, která se skládá především z dusíku, je hustší než u planety Země obsahuje také metan a předpokládá se, že může obsahovat složitější sloučeniny vodíku a uhlíku. Jejich složení se nejspíše podobá atmosféře Země před tím, než začal na Zemi život. Oddělené vrstvy závoje stovky kilometrů nad povrchem, které zaznamenal Voyager spolu s podrobnostmi o atmosférické chemii na Titanu zaujaly pozemské badatele, kteří nedávno navrhli model, který dává do souvislostí sezónní změny v závoji, větry a sluneční světlo a vysvětluje ranné pozorování Voyageru stejně jako následné bádání. Očeká Další testy tohoto modelu se očekávají až sonda Huygens, kterou nese kosmická sonda k Saturnu Cassini vstoupí v roce 2005 do atmosféry Titanu.

Štítky: Saturn, Atmosféra, Titan, Voyager


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Obloha při východu slunce 14.ledna 2025 Brno

Obloha při východu slunce 14.ledna 2025, Brno

Další informace »