Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gama dalekohled HESS

Uznání: The HESS Collaboration

Většina čočkových a zrcadlových pozemských dalekohledů chrání životadárná, ochranná atmosféra Země, která rozmazává obrazy a rozptyluje a pohlcuje světlo. Zato tento dalekohled, postavený k detekci extrémního záření gama, fotonů s energií více jak 100 miliardkrát větší jak u viditelného světla, ke svému provozu atmosféru naopak potřebuje. Jak gama paprsky dopadají do horní atmosféry, tak vytvářejí spršky vysokoenergetických částic. Dalekohled vybavený rychlou kamerou zdobí 382 samostatných zrcadel o průměru 60 centimetrů. Podrobně zaznamenává krátké záblesky optického světla, které se nazývá čerenkovovo záření a které vytvářejí spršky částic ve vzduchu. Zde zobrazený dalekohled byl uveden tento týden do provozu a předpokládá se, že byde pracovat jako součást vysokoenergetického stereoskopického systému HESS (High Energy Stereoscopic System), který se buduje v Namibii. V úvodní fázi se bude HESS skládat ze čtyř dalekohledů, které budou pracovat synchronně, aby tak poskytly stereoskopické pohledy na vzdušné spršky částic a daly je do souvislosti s energiemi a směry přicházejících kosmických gama paprsků.

Štítky: Dalekohled, Gamma ray, Air shower, Cherenkov


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

První astrofotografie

Jupiter a věřím že tam jsou i Europa a Ganymed

Další informace »