Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gama dalekohled HESS

Uznání: The HESS Collaboration

Většina čočkových a zrcadlových pozemských dalekohledů chrání životadárná, ochranná atmosféra Země, která rozmazává obrazy a rozptyluje a pohlcuje světlo. Zato tento dalekohled, postavený k detekci extrémního záření gama, fotonů s energií více jak 100 miliardkrát větší jak u viditelného světla, ke svému provozu atmosféru naopak potřebuje. Jak gama paprsky dopadají do horní atmosféry, tak vytvářejí spršky vysokoenergetických částic. Dalekohled vybavený rychlou kamerou zdobí 382 samostatných zrcadel o průměru 60 centimetrů. Podrobně zaznamenává krátké záblesky optického světla, které se nazývá čerenkovovo záření a které vytvářejí spršky částic ve vzduchu. Zde zobrazený dalekohled byl uveden tento týden do provozu a předpokládá se, že byde pracovat jako součást vysokoenergetického stereoskopického systému HESS (High Energy Stereoscopic System), který se buduje v Namibii. V úvodní fázi se bude HESS skládat ze čtyř dalekohledů, které budou pracovat synchronně, aby tak poskytly stereoskopické pohledy na vzdušné spršky částic a daly je do souvislosti s energiemi a směry přicházejících kosmických gama paprsků.

Štítky: Dalekohled, Gamma ray, Air shower, Cherenkov


17. vesmírný týden 2019

17. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 22. 4. do 28. 4. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je vidět Mars, ráno Jupiter a Saturn. Přechod Ganymeda a jeho stínu nastává v úterý 23. dubna nad ránem. Skvrny na Slunci opět mizí. Na ISS dorazila zásobovací loď Cygnus. Další společnost testuje motorické přistání se znovupoužitelnou raketou. Test Crew Dragonu skončil havárií. Před 50 lety spadly meteority v Irsku i do obchodního centra a před 245 lety se narodil Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M 45

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2019 obdržel snímek „M 45“, jehož autorem je Pavel Uhrin   Subaru … nu nejsme sice nyní v automobilovém průmyslu, ale japonské Subaru opravdu představuje šest hvězdiček, které se dostaly do loga známé automobilky. Ovšem i japonský

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdy v Čerčanech

Čerčany a časosběr foto 60 minut.

Další informace »