Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gama dalekohled HESS

Uznání: The HESS Collaboration

Většina čočkových a zrcadlových pozemských dalekohledů chrání životadárná, ochranná atmosféra Země, která rozmazává obrazy a rozptyluje a pohlcuje světlo. Zato tento dalekohled, postavený k detekci extrémního záření gama, fotonů s energií více jak 100 miliardkrát větší jak u viditelného světla, ke svému provozu atmosféru naopak potřebuje. Jak gama paprsky dopadají do horní atmosféry, tak vytvářejí spršky vysokoenergetických částic. Dalekohled vybavený rychlou kamerou zdobí 382 samostatných zrcadel o průměru 60 centimetrů. Podrobně zaznamenává krátké záblesky optického světla, které se nazývá čerenkovovo záření a které vytvářejí spršky částic ve vzduchu. Zde zobrazený dalekohled byl uveden tento týden do provozu a předpokládá se, že byde pracovat jako součást vysokoenergetického stereoskopického systému HESS (High Energy Stereoscopic System), který se buduje v Namibii. V úvodní fázi se bude HESS skládat ze čtyř dalekohledů, které budou pracovat synchronně, aby tak poskytly stereoskopické pohledy na vzdušné spršky částic a daly je do souvislosti s energiemi a směry přicházejících kosmických gama paprsků.

Štítky: Dalekohled, Gamma ray, Air shower, Cherenkov


4. vesmírný týden 2019

4. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 1. do 27. 1. 2019. Měsíc bude v úplňku a 21. 1. ráno proběhne úplné zatmění Měsíce. Večer je vidět Mars a Uran, ráno nastává konjunkce Venuše a Jupiteru. Stále ještě můžeme doporučit i kometu 46P/Wirtanen. Dočkali jsme se startu Delta IV Heavy s něčím, co zřejmě připomíná HST, jen bude koukat na Zemi. Před 25 lety odstartovala mise Clementine, tehdy po dlouhé době další průzkumník Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zatmenie Mesiaca

Sekvencia 33 záberov počas 1,5 hodiny spojená do jedného snímku

Další informace »