Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gama dalekohled HESS

Uznání: The HESS Collaboration

Většina čočkových a zrcadlových pozemských dalekohledů chrání životadárná, ochranná atmosféra Země, která rozmazává obrazy a rozptyluje a pohlcuje světlo. Zato tento dalekohled, postavený k detekci extrémního záření gama, fotonů s energií více jak 100 miliardkrát větší jak u viditelného světla, ke svému provozu atmosféru naopak potřebuje. Jak gama paprsky dopadají do horní atmosféry, tak vytvářejí spršky vysokoenergetických částic. Dalekohled vybavený rychlou kamerou zdobí 382 samostatných zrcadel o průměru 60 centimetrů. Podrobně zaznamenává krátké záblesky optického světla, které se nazývá čerenkovovo záření a které vytvářejí spršky částic ve vzduchu. Zde zobrazený dalekohled byl uveden tento týden do provozu a předpokládá se, že byde pracovat jako součást vysokoenergetického stereoskopického systému HESS (High Energy Stereoscopic System), který se buduje v Namibii. V úvodní fázi se bude HESS skládat ze čtyř dalekohledů, které budou pracovat synchronně, aby tak poskytly stereoskopické pohledy na vzdušné spršky částic a daly je do souvislosti s energiemi a směry přicházejících kosmických gama paprsků.

Štítky: Dalekohled, Gamma ray, Air shower, Cherenkov


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »