Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GLAST Gamma Ray Sky Simulation

Uznání: S. Digel (USRA/ LHEA/ GSFC), NASA

Co září na gama obloze? Tento simulovaný snímek modeluje intenzity záření gama s více jak 40 miliónů krát větší energií než viditelné světlo a ukazuje, jak by mohla vypadat obloha pro gama dalekohled GLAST (Gamma-ray Large Area Space Telescope) po jeho prvním roce na oběžné dráze. Na tomto dramatickém poli 80x80 stupňů, jež míří přímo ven od centra Galaxie se vůbec nevyskytují důvěrně známé stálice. Místo toho jsou dvěma nejjasnějšími zdroji gama záření Geminga a pulzar v Krabí mlhovině - bizardní, rotující hvězdná tělesa známá jako neutronové hvězdy. Tyto a další jasné gama objekty v poli jsou monstrózní aktivní galaxie a stále ještě neznámé zdroje, jež byly detekovány gama dalekohledem EGRET (Energetic Gamma-Ray Experiment Telescope) na orbitální gama observatoři Compton. Ovšem většina simulovaných zdrojů je nových - extrapolují současné představy a očekávané objevy jež budou výsledkem zlepšeného gama vidění dalekohledu GLAST. Středový široký pás slabé emise gama záření vzniká díky vysoké energii kosmických paprsků, jež kolidují s mezihvězdným plynem ve vnějších spirálních ramenech Mléčné dráhy, zatímco pod ním je difuzní energetické záření z výrazných molekulárních mračen v Jednorožci, Orionu, Vozkovi a Býkovi. GLAST je ve vývoji NASA, amerických a dalších mezinárodních partnerů a plánuje se ke startu v roce 2005 se záměrem zkoumat extrémní prostředí ve vzdáleném vesmíru.

Štítky: Gamma ray, GLAST, Pulzary, Aktivní galaxie


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »