Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krátery a balvany na Erosu

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Kamery sondy NEAR Shomaker nyní pořídily z velmi delikátní oběžné dráhy kolem asteroidu 433 Eros přinejmenším jednou snímky celého povrchu tohoto malého zvláštně tvarovaného světa. Tento dramatický pohled byl pořízen 7.července ze vzdálenosti 50 kilometrů a má napříč asi 1.8 kilometrů. Ukazuje stěny a okraje dvou velkých překrývajících se impaktních kráterů na horizontu. Masivní balvany, které mohou být zbytky z impaktů jsou rozhozeny kolem okrajů kráterů. Výrazný balvan na horizontu poblíž středu obrázku je asi 40 metrů dlouhý. Mise NEAR k Erosu ukázala, že na povrchu asteroidu jsou spolu s krátery a balvany také běžné rýhy a vyvýšeniny. Zatímco krátery jsou jasně impaktního původu, ostatní povrchové útvary zůstávají nadále hádankou. Dne 13.července zažehli operátoři motory sondy a posunuli sondu NEAR Shoemaker na dokonce ještě bližší dráhu ve výši 35 kilometrů, aby tak umožnili vyšší rozlišení pro studium povrchu.

Štítky: Asteroid, Eros, Kráter, Balvan


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »