Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

AR9077: Sluneční magnetická arkáda

Uznání: TRACE, Stanford-Lockheed ISR, NASA

Dne 14.července vytvořila sluneční aktivní oblast 9077 (AR9077) masivní vzplanutí. Tento jev vyvrhnul enormní mrak energetických částic směrem k Zemi jež spustily magnetické bouře a dramatické polární záře. Skvělý podrobný snímek oblasti AR9077 nahoře pořídila krátce po vzplanutí družice TRACE. Ukazuje, jak se ochlazuje milión stupňů horká plazma udržovaná v podloubí z magnetických smyček. Snímek ve falešných barvách pokrývá expanzivní oblast 230 000 krát 170 000 kilometrů na povrchu Slunce (průměr Země je asi 12800 kilometrů) a byl pořízen v dalekém ultrafialovém světle. Obří smyčky se dohromady podobají populárním hračkám, ale ve skutečnosti to jsou siločáry magnetického pole podél nichž je uvězněn zářící ochlazující se plazma nad poměrně tmavým slunečním povrchem. Po vzplanutí se aktivita AR9077 rozložila jak byla unášena na k Zemi přivrácenou polokouli Slunce sluneční rotací. Aktivní oblasti jako je AR9077 se jeví ve viditelném světle jako skupiny tmavých slunečních skvrn.

Štítky: Slunce, Vzplanutí, Magnetické pole, Aktivní oblast


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »