Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa M19

Uznání a copyright: D. Williams, N. A. Sharp, AURA, NOAO, NSF

M19 je typická kulová kupa hvězd, ovšem kromě jejího tvaru. Jestliže se podíváte zblízka na snímek nahoře, tak je vidět že je delší než širší. M19 je skutečně nejvíce asférickou kulovou hvězdokupou ze zhruba 160 známých hvězdokup, jež obíhají kolem středu naší Galaxie Mléčná dráha. M19 se nachází ve vzdálenosti asi 27000 světelných let daleko, napříč měří přibližně 60 světelných let a je domovem přes 100000 hvězd. Hvězdokupa je k nalezení triedrem v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus). Příčina neobvyklého tvaru kupy zůstává neznámá, ale může souviset s malou vzdáleností hvězdokupy (5000 světelných let) ke galaktickému středu. Nebo může být tento tvar iluzí vytvářenou neobvyklým pásem tmavého absorbčního prachu na jedné straně kupy.

Štítky: Kulová hvězdokupa, M19


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »