Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Saturn

Uznání: Voyager Project, LPI, JPL, NASA

Vytáhněte si své červenomodré brýle a vstupte do tohoto stereo snímku Saturna! Obrázek se ve skutečnosti skládá ze dvou snímků pořízených sondou Voyager 2 při její návštěvě saturnova systému v srpnu 1981 s odstupem týdnů. Změněná poloha pozorování mezi následujícími snímky u sondy, která putovala rychlostí 35 000 mil za hodinu, vyvořila tento nadsazený, ale příjemný stereo efekt. Saturn je po Jupiteru druhou největší planetou ve Sluneční soustavě. Její skvostná soustava prstenců je tak široká, že by zabrala prostor mezi Zemí a Měsícem. I když se prstence Saturna jeví jako pevné, tak se ve skutečnosti skládají z jednotlivě obíhajících kousků ledu a hornin, od velikosti zrnka písku až po balvany jako stodola.

Štítky: Saturn, Prstence, Voyager


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »