Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Saturn

Uznání: Voyager Project, LPI, JPL, NASA

Vytáhněte si své červenomodré brýle a vstupte do tohoto stereo snímku Saturna! Obrázek se ve skutečnosti skládá ze dvou snímků pořízených sondou Voyager 2 při její návštěvě saturnova systému v srpnu 1981 s odstupem týdnů. Změněná poloha pozorování mezi následujícími snímky u sondy, která putovala rychlostí 35 000 mil za hodinu, vyvořila tento nadsazený, ale příjemný stereo efekt. Saturn je po Jupiteru druhou největší planetou ve Sluneční soustavě. Její skvostná soustava prstenců je tak široká, že by zabrala prostor mezi Zemí a Měsícem. I když se prstence Saturna jeví jako pevné, tak se ve skutečnosti skládají z jednotlivě obíhajících kousků ledu a hornin, od velikosti zrnka písku až po balvany jako stodola.

Štítky: Saturn, Prstence, Voyager


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »