Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Příliš blízko černé díry

Uznání a copyright: Robert Nemiroff (MTU)

Co byste uviděli, kdyby jste přišli až úplně k černé díře? Nahoře jsou dva počítačově generované obrázky, které zdůrazňují, jak podivně by věci vypadaly. Vlevo je normální hvězdné pole se souhvězdím Orion. Všimněte si tří hvězd s téměř stejnou jasností, které tvoří pás Oriona. Vpravo je stejné hvězdné pole, ale tentokrát s černou dírou superponovanou do středu pole. Černá díra má tak silnou gravitaci, že se světlo zcela zřetelně vůči ní ohýbá a tak způsobuje velmi neobvyklé vizuální distorze. Na deformovaném políčku má každá hvězda z normálního políčka přinejmenším dva jasné obrazy, každý na opačné straně černé díry. Ve skutečnosti můžete v blízkosti černé díry vidět celou oblohu, světlo z každého směru se ohýbá dokola a přichází zpět k vám. O černých dírách se předpokládá, že jsou nejhustším stavem hmoty. Existuje nepřímý důkaz jejich přítomnosti ve podvojných hvězdných soustavách a ve středech kulových hvězdokup, galaxií a kvazarů.

Štítky: Černá díra, Animation


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »