Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hoagův objekt: Podivná prstencová galaxie

Uznání: R. Lucas (STScI/AURA), Hubble Heritage Team, NASA

Je to jedna nebo dvě galaxie? Tato otázka vyvstala na světlo v roce 1950, když astronom Art Hoag náhodou přišel na tento neobvyklý extragalaktický objekt. Vně je prstenec, kde převažují jasné modré hvězdy, zatímco poblíž středu se nachází klubko daleko více červených hvězd, které jsou pravděpodobně mnohem starší. Mezi nimi mezera, která vypadá skoro úplně tmavá. Jak vznikl Hoagův objekt zůstává neznámé, i když nyní byly identifikovány podobné objekty, kolektivně označované jako prstencové galaxie. Mezi hypotézy o původu patří srážka galaxií před milióny let a poruchové gravitační působení od jádra neobvyklého tvaru. Fotografie nahoře, kterou v červnu 2001 pořídil kosmický dalekohled Hubble Space Telescope, vykazuje nevídané podrobnosti Hoagova objektu a může vést k jeho lepšímu pochopení. Hoagův objekt zabírá asi 100 000 světelných let a nachází se asi 600 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Hada (Serpens). V mezeře (na jedničce pomyslných hodin) je náhodou viditelná ještě další prstencová galaxie, která asi leží ve velké vzdálenosti.

Štítky: Prstencová galaxie, Hoag's Object


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Spln Mesiaca

Spln Mesiaca snímaný: 20.03.2019 o 23:50 hod. seč.

Další informace »