Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hoagův objekt: Podivná prstencová galaxie

Uznání: R. Lucas (STScI/AURA), Hubble Heritage Team, NASA

Je to jedna nebo dvě galaxie? Tato otázka vyvstala na světlo v roce 1950, když astronom Art Hoag náhodou přišel na tento neobvyklý extragalaktický objekt. Vně je prstenec, kde převažují jasné modré hvězdy, zatímco poblíž středu se nachází klubko daleko více červených hvězd, které jsou pravděpodobně mnohem starší. Mezi nimi mezera, která vypadá skoro úplně tmavá. Jak vznikl Hoagův objekt zůstává neznámé, i když nyní byly identifikovány podobné objekty, kolektivně označované jako prstencové galaxie. Mezi hypotézy o původu patří srážka galaxií před milióny let a poruchové gravitační působení od jádra neobvyklého tvaru. Fotografie nahoře, kterou v červnu 2001 pořídil kosmický dalekohled Hubble Space Telescope, vykazuje nevídané podrobnosti Hoagova objektu a může vést k jeho lepšímu pochopení. Hoagův objekt zabírá asi 100 000 světelných let a nachází se asi 600 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Hada (Serpens). V mezeře (na jedničce pomyslných hodin) je náhodou viditelná ještě další prstencová galaxie, která asi leží ve velké vzdálenosti.

Štítky: Prstencová galaxie, Hoag's Object


37. vesmírný týden 2025

37. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 9. do 14. 9. 2025. Měsíc ubývá z úplňku, který právě prochází stínem Země a bude příští neděli v poslední čtvrti. V pátek 12. 9. večer nastane přechod Měsíce přes Plejády. Planety se dají pozorovat na ranní obloze, ale Saturn je vidět celou noc. Slunce je aktivní, a i slabší erupce mohou vést k slabé polární záři. Raketový týden bude pokračovat i dál, mohou za to nejen Falcony 9, které mají za sebou celkem již více než 500 startů, ale i čínské nosiče. K ISS se má vydat i nákladní Progress. Před 50 lety se k Marsu vydala dvojice sond Viking 2. Výročí slaví český astronom Jan Vondrák.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mlhovina Barnard 150

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2025 obdržel snímek „Temná mlhovina Barnard 150“, jehož autorem je astrofotograf Václav Kubeš       Dávno, opravdu dávno již tomu. Někdy v době, kdy do Evropy začali pronikat Slované a začala se formovat Velkomoravská říše, v době, kdy Frankové

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Plejády

Další informace »