Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hoagův objekt: Podivná prstencová galaxie

Uznání: R. Lucas (STScI/AURA), Hubble Heritage Team, NASA

Je to jedna nebo dvě galaxie? Tato otázka vyvstala na světlo v roce 1950, když astronom Art Hoag náhodou přišel na tento neobvyklý extragalaktický objekt. Vně je prstenec, kde převažují jasné modré hvězdy, zatímco poblíž středu se nachází klubko daleko více červených hvězd, které jsou pravděpodobně mnohem starší. Mezi nimi mezera, která vypadá skoro úplně tmavá. Jak vznikl Hoagův objekt zůstává neznámé, i když nyní byly identifikovány podobné objekty, kolektivně označované jako prstencové galaxie. Mezi hypotézy o původu patří srážka galaxií před milióny let a poruchové gravitační působení od jádra neobvyklého tvaru. Fotografie nahoře, kterou v červnu 2001 pořídil kosmický dalekohled Hubble Space Telescope, vykazuje nevídané podrobnosti Hoagova objektu a může vést k jeho lepšímu pochopení. Hoagův objekt zabírá asi 100 000 světelných let a nachází se asi 600 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Hada (Serpens). V mezeře (na jedničce pomyslných hodin) je náhodou viditelná ještě další prstencová galaxie, která asi leží ve velké vzdálenosti.

Štítky: Prstencová galaxie, Hoag's Object


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »