Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubbleovo hloukové pole

Uznání: R. Williams, The HDF Team (STScI), NASA

Jako kousky barevného cukroví zaplňují galaxie Hubbleův snímek hloubkového pole, jeden z nejvzdálenějších optických pohledů lidstva do Vesmíru. Některé z nejslabších velmi vzdálených galaxií mají jen 30. magnitudu (jsou asi 4 miliardkrát slabší, jak hvězdy viditelné pouhým okem) a představují Vesmír tak, jak vypadal v extrémně vzdálené minulosti, možná méně jak miliardu let po Velkém třesku. Aby mohli astronomové pořídit snímek Hloubkového pole, tak si vybrali na obloze skoro prázdnou oblast v souhvězdí Velké Medvědice (Ursa Major), po deset dnů namířili kosmický dalekohled Hubble Space Telescope na jediné místo a nastřádali a zkombinovali mnoho jednotlivých expozic. S každou další expozicí se objevovaly slabší objekty. Konečný výsledek se použil k výzkumu záhad vývoje galaxií a ranného Vesmíru.

Štítky: Galaxie, Hubblovo hloukové pole


38. vesmírný týden 2025

38. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 9. do 21. 9. 2025. Měsíc po poslední čtvrti ubývá k novu a je na ranní obloze. V pátek 19. 9. odpoledne zakryje na denní obloze Venuši. Saturn je vidět celou noc, další planety ráno. Slunce je poměrně klidné. Kromě zjasňující komety Lemmon na ranní obloze se objevila na jižním nebi blízko Slunci ještě další kometa SWAN. Aleš Svoboda pokračuje ve výcviku a píše o tom na Kosmonautix.cz. V USA se stále obtížně rodí rozpočet NASA na další rok. Vědci možná i proto oznámili unikátní objev zatím nejnadějnějších stop na Marsu, které by mohly souviset s dávným životem. K ISS se má vydat nová, prodloužená verze nákladní lodi Cygnus, verze XL. Uplynulo 95 let od narození významného astronauta Thomase Stafforda.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mlhovina Barnard 150

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2025 obdržel snímek „Temná mlhovina Barnard 150“, jehož autorem je astrofotograf Václav Kubeš       Dávno, opravdu dávno již tomu. Někdy v době, kdy do Evropy začali pronikat Slované a začala se formovat Velkomoravská říše, v době, kdy Frankové

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplné zatmění Měsíce 2025

Koláž snímků z průběhu zatmění Měsíce pohledem malého refraktoru.

Další informace »