Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lahvová pošta Voyagerů

Uznání: Voyager Project, JPL, NASA

Sondy Voyager 1 a 2 vypuštěné před 25 lety jsou nyní více jak 10 miliard kilometrů od Slunce. Stále fungující Voyagery sleduje a řídí "hloubková kosmická síť" - Deep Space Network. Tyto pozoruhodné sondy, které doputovaly za vnější planety, jsou pouze třetím a čtvrtým lidským výtvorem, který opustil sluneční soustavu a následují tak sondy Pioneer 10 a 11. Ke každému Voyageru je připevněn měděný pozlacený 12. palcový disk, který obsahuje zaznamenané zvuky a obrazy, které reprezentují kultury lidstva a život na Zemi - jako zpráva v láhvi hozená do kosmického moře. Zaznamenaný materiál byl vybrán komisí, které předsedal Carl Sagan. Jednoduchá schemata na krytu (jsou vidět nahoře) symbolicky představují původ sondy a poskytují instrukce pro přehrání disku. Exotická konstrukce disků by jim měla dát dlouhou dobu života na jejich plavbě mezihvězdným prostorem. Obě sondy se nepřiblíží k jinému planetární soustavě přinejmenším po 40 000 let.

Štítky: Kosmická loď, Voyager, Sounds, Record


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »