Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek po supernově Simeis 147

Uznání a copyright: Steve Mandel

Je tak snadné zabloudit při sledování spletitých vláken na tomto úžasně podrobném snímku slabého zbytku po supernově Simeis 147! Na obloze je vidět v souhvězdí Býka (Taurus), pokrývá skoro 3 stupně (6 úplňků), což při odhadované vzdálenosti 3000 světelných let dává šířku mraku trosek hvězdy 150 světelných let. Astronom Steve Mandel nashromáždil v prosinci 2001 a v lednu 2002 v průběhu tří nocí celkem více jak 8 hodin expozičního času, aby mohl za použití digitální kamery, teleobjektivu a svého speciálního adaptéru umožňujícího širokoúhlé snímky složit tento snímek. Použil také úzkopásmový filtr H-alfa, který propouští pouze světlo vznikající při rekombinaci vodíkových atomů v rozpínající se mlhovině a kterým se definují zkroucené žíly rázového zářícího plynu. Tento zbytek po supernově má stáří asi 100 000 let (světlo z původní exploze ponejprv doletělo k Zemi před 100 000 lety), ale není to jediný pozůstatek po masivním hvězdném výbuchu. Kosmická katastrofa za sebou ponechala také rotující neutronovou hvězdu neboli pulsar, všechno co zbylo z hustého jádra hvězdy.

Štítky: Zbytek supernovy, H alpha, Sim 147


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »