Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hra skořápky v NGC 300

Credit: M. Schirmer (IAEF, Bonn), W. Gieren (Univ. de Concepción, Chile), et al., ESO

Krásná, velká spirální galaxie NGC 300 představená v barvách a zepředu ve včerejší epizodě, je zde dnes vidět skrze úzkopásmový filtr, který propouští pouze červené světlo atomů vodíku. Atomy vodíku, které jsou ionizované energetickým světlem hvězd, emitují charakteristické červené záření H-alfa, když se jejich jediný elektron znovu zachytí a přejde do nižšího energetického stavu. Výsledkem je, že na tomto snímku NGC 300 dominují oblasti zaplněné masivními, mladými hvězdami a vodíkovými mračny ve tvaru skořápek lastur s rozměry stovek až tisíců světelných let. Hvězdy, které vznikly ve skupinách nazývaných OB asociace, jsou staré asi jen několik miliónů let. Vodíková mračna jsou zářící mlhoviny nebo HII oblasti, které byly tvářeny silnými hvězdnými větry a ultrafialovým zářením. Až si budete na tomto obrázku vybírat vaši oblíbenou kosmickou lasturu, tak se nenechte zmást poměrně jasnými hvězdami popředí, které se nacházejí v naší vlastní Galaxii Mléčná dráha. Tyto hvězdy často vykazují paprsky a prstence způsobené dalekohledem a kamerou.

Štítky: Spirální galaxie, Oblast H-II, NGC 300, OB association


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »