Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vesmírný ostrov a kosmický písek

Uznání a copyright: Rick Scott

Když Rick Scott počítal 13. srpna pod tmavou brzkou ranní arizonskou oblohou Perseidy, tak si připravil na fotografování jejich prchavých ale žhnoucích stop. Použil teleobjektiv a vysoce citlivý barevný film. Na 21 snímcích zachytil jenom dva meteory, ale tento byl naštěstí jedním z nich. Tato desetiminutová, za hvězdami vedená expozice ukazuje pole mnoha hvězd v naší vlastní Galaxii Mléčná dráha, z nichž je většina příliš slabá, než aby je bylo vidět pouhým okem. Zleva dole směrem doprava nahoře se zablýsknul jasný meteor, který mohl být snadno vidět očima, jak se odpařovalo uhánějící zrnko kosmického písku, kousek prachu z komety Swift-Tuttle. Vlevo nahoře od středu, daleko za hvězdami Mléčné dráhy, leží vesmírný ostrov známý jako M31 nebo galaxie v Andromedě. Viditelná stopa meteoru začíná asi 100 kilometrů nad povrchem Země, takže je jedním z nejbližších nebeských objektů, které jsou vidět na obloze. Naproti tomu je Andromeda daleko asi 2 milióny světelných let a je nejvzdálenějších objektem, který lze snadno spatřit pouhým okem.

Štítky: M31, Meteor, Meteorický roj Perseid, Andromeda galaxy


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »