Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vesmírný ostrov a kosmický písek

Uznání a copyright: Rick Scott

Když Rick Scott počítal 13. srpna pod tmavou brzkou ranní arizonskou oblohou Perseidy, tak si připravil na fotografování jejich prchavých ale žhnoucích stop. Použil teleobjektiv a vysoce citlivý barevný film. Na 21 snímcích zachytil jenom dva meteory, ale tento byl naštěstí jedním z nich. Tato desetiminutová, za hvězdami vedená expozice ukazuje pole mnoha hvězd v naší vlastní Galaxii Mléčná dráha, z nichž je většina příliš slabá, než aby je bylo vidět pouhým okem. Zleva dole směrem doprava nahoře se zablýsknul jasný meteor, který mohl být snadno vidět očima, jak se odpařovalo uhánějící zrnko kosmického písku, kousek prachu z komety Swift-Tuttle. Vlevo nahoře od středu, daleko za hvězdami Mléčné dráhy, leží vesmírný ostrov známý jako M31 nebo galaxie v Andromedě. Viditelná stopa meteoru začíná asi 100 kilometrů nad povrchem Země, takže je jedním z nejbližších nebeských objektů, které jsou vidět na obloze. Naproti tomu je Andromeda daleko asi 2 milióny světelných let a je nejvzdálenějších objektem, který lze snadno spatřit pouhým okem.

Štítky: M31, Meteor, Meteorický roj Perseid, Andromeda galaxy


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »