Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopa bolidu

Uznání: Courtesy P. Spurny, (Astronomical Institute, Ondrejov Observatory)

Tuto výjmečně jasnou stopu bolidu zachytila 21. ledna 1999 kamera typu rybí oko na české stanici Evropské bolidové sítě. Na noc dlouhé expozici jsou vidět stopy hvězd, ten jasný krátký oblouček vlevo nahoře pochází od Polárky. Přerušení na začátku stopy samotného bolidu pocházejí od závěrky, která rotuje 15 krát za sekundu. Zářivou stopu nakonec zachytily tři stanice a z jejich kombinovaných informací bylo možné odvodit podrobnosti o krátkém průletu meteoru atmosférou a o jeho předchozí meziplanetární pouti. Začátek zářivé stopy má změřenou výšku 81,9 kilometrů a 71,1 kilometrů proletěl za 6,7 sekundy. Předchozí dráha meteoroidu odpovídá třídě planetek typu Apollo, které překračují dráhu Země. Za čtyřicet let provozu Evropské bolidové sítě bylo zaznamenáno méně než 10 bolidů tak jasných, jako byl tento. Uvažuje se, že malý meteorit o váze pár set gramů ohnivý pád přestál a dopadl někde na česko-polské hranici.

Štítky: Meteor, Bolid, Stopy hvězd


27. vesmírný týden 2026

27. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2026. Měsíc bude v úplňku. Na večerní obloze svítí už pouze Venuše. Ráno je stále výš Saturn a velmi nízko na obloze se potkají Mars a Uran. Na Slunci jsou velké skvrny. Zemi míjí větší blízkozemní planetka. Do volného kosmu mají vystoupit z ISS astronauti Williams a Meir(ová). Před 110 lety se narodila československá astronomka Ludmila Pajdušáková. Před 10 lety začala u Jupiteru pracovat sonda Juno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nočné svietiace oblaky - 1

Fotené o 22:23 SELČ, ohnisková vzdialenosť 43 mm, expozícia 0,8 s, clona 3,2, ISO 3200.

Další informace »