Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek po supernově Cas A rentgenově

Uznání: John Hughes et al. (Rutgers), NASA / CXC / SAO

Složitá obálka hvězdy, jejíž výbuch byl vidět před 300 lety, pomáhá astronomům porozumět, jak vlastně hvězdy vybuchují. Tento snímek zbytku supernovy Cassiopeia A (Cas A) z observatoře Chandra ukazuje ve třech rentgenových barvách dosud nevídané podrobnosti. Vztah mezi jasností, barvou a polohou materiálu na obrázku ukazuje, kde se nacházel materiál hvězdy před explozí. Například jasné uzlíky nalevo obsahují jen trochu železa, a tak existuje hypotéza, že pocházejí z vyšších vrstev, než vnější červené filamenty, které jsou na železo bohaté. Modrá oblast vpravo je vidět přes absorbující prach a tak se jeví na rentgenové paprsky chudá. Světlu trvá deset let, než přeletí napříč plynnou obálkou zbytku supernovy Cas A, která se nachází ve vzdálenosti 10 000 světelných let. Při výbuších supernov vznikla většina prvků, které tvoří lidi i planety.

Štítky: Supernova, Zbytek supernovy, Cas A


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »