Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek po supernově Cas A rentgenově

Uznání: John Hughes et al. (Rutgers), NASA / CXC / SAO

Složitá obálka hvězdy, jejíž výbuch byl vidět před 300 lety, pomáhá astronomům porozumět, jak vlastně hvězdy vybuchují. Tento snímek zbytku supernovy Cassiopeia A (Cas A) z observatoře Chandra ukazuje ve třech rentgenových barvách dosud nevídané podrobnosti. Vztah mezi jasností, barvou a polohou materiálu na obrázku ukazuje, kde se nacházel materiál hvězdy před explozí. Například jasné uzlíky nalevo obsahují jen trochu železa, a tak existuje hypotéza, že pocházejí z vyšších vrstev, než vnější červené filamenty, které jsou na železo bohaté. Modrá oblast vpravo je vidět přes absorbující prach a tak se jeví na rentgenové paprsky chudá. Světlu trvá deset let, než přeletí napříč plynnou obálkou zbytku supernovy Cas A, která se nachází ve vzdálenosti 10 000 světelných let. Při výbuších supernov vznikla většina prvků, které tvoří lidi i planety.

Štítky: Supernova, Zbytek supernovy, Cas A


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v (super)úplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na obloze lze spatřit vláčky družic Starlink. Před 15 lety byla objevena trpasličí planeta Makemake, druhá nejjasnější po Plutu. Před 60 lety startovala první meteorologická družice TIROS-1. Před 175 lety bylo poprvé fotograficky zaznamenáno Slunce se skvrnami.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša nad sídliskom

Venuša, Plejády a Starlinks. 5s expozícia, 800 ISO, Statív v okne+Canon 350+24/3,5.

Další informace »