Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozsvítila se mlhovina Nova Cygni

Uznání: Peter Garnavich (Notre Dame), 1.2-m Telescope, Whipple Observatory

Na starých fotografiích není o mlhovině nahoře žádný důkaz. V roce 1992 bílý trpaslík v souhvězdí Labutě (Cygnus) odhodil svoje vnější vrstvy při klasickém výbuchu novy: událost byla nazvána Nova Cygni 1992. Světlo, které zaplavilo místní mezihvězdné okolí , osvítilo také tento již existující plynný mrak, vybudilo existující vodík a způsobilo tak emisi červeného světla. Jediný plyn, který skutečně nova odvrhla lze vidět jako malou červenou kouli hned nad středem fotografie. Nakonec ale světlo z obálky novy zeslábne a tak se tato mlhovina stane zase neviditelnou!

Štítky: Emisní mlhovina, Nova, Nova Cygni


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »