Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duhová Perseida

Uznání a copyright: Dirk Obudzinski

I když meteory opravdu mají barvy, tak barvy vždycky nejsou vidět pouhým okem. A tak tuto jakoby duhovou stopu meteoru, který přeletěl ranní oblohou 13. srpna nad městem Sedona v Arizoně v USA, zaznamenal vysoce citlivý barevný film. Tento kousek prachu z ohonu komety Swift-Tuttle, část každoročního meteorického roje Perseid, vstoupil do zemské atmosféry rychlostí přes 200 000 kilometrů za hodinu. Jak se třením o atmosféru prachové zrno odpařovalo, tak se ionizovaly atomy podél jeho cesty a stopa krátce zazářila. O počáteční zelené barvě se předpokládá, že je to zářící kyslík v atmosféře ve výškách nad 100 kilometrů, zatímco atomy sodíku a jiných složek samotného kometárního prachového zrna přispívají k oranžovým odstínům.

Štítky: Meteor, Meteorický roj Perseid


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »