Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duhová Perseida

Uznání a copyright: Dirk Obudzinski

I když meteory opravdu mají barvy, tak barvy vždycky nejsou vidět pouhým okem. A tak tuto jakoby duhovou stopu meteoru, který přeletěl ranní oblohou 13. srpna nad městem Sedona v Arizoně v USA, zaznamenal vysoce citlivý barevný film. Tento kousek prachu z ohonu komety Swift-Tuttle, část každoročního meteorického roje Perseid, vstoupil do zemské atmosféry rychlostí přes 200 000 kilometrů za hodinu. Jak se třením o atmosféru prachové zrno odpařovalo, tak se ionizovaly atomy podél jeho cesty a stopa krátce zazářila. O počáteční zelené barvě se předpokládá, že je to zářící kyslík v atmosféře ve výškách nad 100 kilometrů, zatímco atomy sodíku a jiných složek samotného kometárního prachového zrna přispívají k oranžovým odstínům.

Štítky: Meteor, Meteorický roj Perseid


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »