Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duhová Perseida

Uznání a copyright: Dirk Obudzinski

I když meteory opravdu mají barvy, tak barvy vždycky nejsou vidět pouhým okem. A tak tuto jakoby duhovou stopu meteoru, který přeletěl ranní oblohou 13. srpna nad městem Sedona v Arizoně v USA, zaznamenal vysoce citlivý barevný film. Tento kousek prachu z ohonu komety Swift-Tuttle, část každoročního meteorického roje Perseid, vstoupil do zemské atmosféry rychlostí přes 200 000 kilometrů za hodinu. Jak se třením o atmosféru prachové zrno odpařovalo, tak se ionizovaly atomy podél jeho cesty a stopa krátce zazářila. O počáteční zelené barvě se předpokládá, že je to zářící kyslík v atmosféře ve výškách nad 100 kilometrů, zatímco atomy sodíku a jiných složek samotného kometárního prachového zrna přispívají k oranžovým odstínům.

Štítky: Meteor, Meteorický roj Perseid


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »