Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteory a polární záře

Uznání a copyright: Wade B. Clark Jr.

Pozorovatelé hlásí, že každoroční roj Perseid proběhl docela podle předpovědi, a že 12. a 13. srpna v ranních hodinách z něj každých několik minut vylétl meteor. Když v noci 11. srpna vyšlo nad obzor souhvězdí Persea, tak astrofotograf Wade Clark v lyžařské oblasti Mt. Baker na severozápadě Washingtonu v USA čekal, že bude pořizovat snímky blýskajících stop meteorů. Ale Clark byl navíc také potěšen barevnou podívanou na polární záře. Výsledkem je, že ve středu jeho dobře komponované hvězdné krajiny jsou hvězdy Persea a stopy Perseid opravdu míří zpět do souhvězdí a to vše je vidět přes polární záři. Pozorovatelům to může připomínat dobře známou lákavou scénu odcházejících Perseid. Pro mnoho z nich byl pohled na meteorický roj v roce 2000 zároveň i pohledem na polární záři, také za laskavého přispění aktivního Slunce.

Štítky: Polární záře, Meteorický roj Perseid


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc,Jupiter,Elnath- 30.4.25

Měsíc v blízkosti Jupiteru 30.4.20

Další informace »