Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pelikán v Labuti

Uznání a copyright: Robert Gendler

Mlhovina Pelikán, též známá jako IC 5070, se nachází asi 2000 světelných let daleko vysoko a dost daleko od souhvězdí Labutě (Cygnus). Tento snímek zabírá část skvostné mlhoviny široké asi 30 světelných let. Kosmický pelikán se nachází hned na východ od "pobřeží" mlhoviny Severní Amerika, další překvapivě známě vyhlížející emisní mlhoviny v Labuti. Ve skutečnosti jsou Pelikán i Severní Amerika součástí stejné velké oblasti vznikání hvězd. Z našeho pohledu se jeví obě zářící mlhoviny oddělené velkým zakrývajícím prachovým mračnem, které na tomto nádherném barevném pohledu probíhá přes horní levý roh. V mlhovině Pelikán tvoří tmavé mraky oko a dlouhý zobák, zatímco jasná fronta ionizovaného plynu vyznačuje zakřivený tvar hlavy a krku. Dokonce i když je skoro tak blízko jako mlhovina v Orionu, tak hvězdná porodnice vyznačená Pelikánem a Severní Amerikou ukázala jako komplexní a obtížná ke studiu.

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, Mlhovina Pelikán, Cygnus


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »