Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pelikán v Labuti

Uznání a copyright: Robert Gendler

Mlhovina Pelikán, též známá jako IC 5070, se nachází asi 2000 světelných let daleko vysoko a dost daleko od souhvězdí Labutě (Cygnus). Tento snímek zabírá část skvostné mlhoviny široké asi 30 světelných let. Kosmický pelikán se nachází hned na východ od "pobřeží" mlhoviny Severní Amerika, další překvapivě známě vyhlížející emisní mlhoviny v Labuti. Ve skutečnosti jsou Pelikán i Severní Amerika součástí stejné velké oblasti vznikání hvězd. Z našeho pohledu se jeví obě zářící mlhoviny oddělené velkým zakrývajícím prachovým mračnem, které na tomto nádherném barevném pohledu probíhá přes horní levý roh. V mlhovině Pelikán tvoří tmavé mraky oko a dlouhý zobák, zatímco jasná fronta ionizovaného plynu vyznačuje zakřivený tvar hlavy a krku. Dokonce i když je skoro tak blízko jako mlhovina v Orionu, tak hvězdná porodnice vyznačená Pelikánem a Severní Amerikou ukázala jako komplexní a obtížná ke studiu.

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, Mlhovina Pelikán, Cygnus


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »