Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ionizační fronta mlhoviny Pelikán

Uznání: John Bally (U. Colorado), KPNO 0.9-m Telescope, NOAO, AURA, NSF

Mlhovina Pelikán se pomalu mění. Mlhovina s oficiálním označením IC 5070, je oddělena od větší mlhoviny Severní Amerika molekulárním mračnem vyplněným temným prachem. Pelikán se hodně studuje, protože představuje zvláště aktivní směs vznikání hvězd a vyvíjejících se plynných mračen. Snímek nahoře byl vytvořen ve dvou specifických barvách pro lepší porozumění těchto interakcí. Horký vodík září červeně zatímco chladnější síra září modrozeleně. Světlo z mladých energetických hvězd pomalu mění chladný plyn na horký a zvětšuje jejich hranici známou jako ionizační fronta. Zvláště hustá vlákna chladného plynu stále zůstávají vidět. Za milióny let tato mlhovina možná nebude známa jako Pelikán, protože rovnováha a rozložení hvězd a plynu bude vypadat jako něco zcela jiného.

Štítky: Mlhovina Pelikán, Ionizační fronta


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »