Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3D Mars: Severní Terra Meridiani

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Na tomto nádherném trojrozměrném stereoskopickém pohledu z oběžné dráhy se nad oblastí Terra Meridiani na Marsu vypínají kopce se strmým úbočím a plochými vrcholy. Struktury připomínají "mesas" (stolové hory) a "buttes" (zbytky stolových hor), které se nacházejí na jihozápadě Severoamerického kontinentu na planetě Zemi a lze je nejlépe vidět s červeno/modrými brýlemi (červená je pro levé oko). Stejně jako jejich pozemské protějšky, tak i tyto navrstvené marťanské výchozy geologických vrstev zřejmě vznikaly z trvdých sedimentárních hornin obklopeným měkčím materiálem, který zerodoval pryč. Možnost, že formace jsou uložené povrchovou vodou, činí z oblasti Terra Meridiani lákavý cíl pro budoucí výzkumy přistávacími sondami Marsu. Mezi alternativní vysvětlení patří větry ukládaný materiál nebo akumulace vulkanického prachu. Nahoře vyobrazená oblast má napříč asi tak 3 kilometry, to je možná tak na půlhodinku pěší chůze po rovině. Poznámka pro pozemské horolezce: vy i vaše vybavení by v nízké marťanské povrchové gravitaci vážilo jen zhruba třetinu.

Štítky: Mars, Voda, Stereo, Terra meridiani, Anaglyph


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »