Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3D Mars: Severní Terra Meridiani

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Na tomto nádherném trojrozměrném stereoskopickém pohledu z oběžné dráhy se nad oblastí Terra Meridiani na Marsu vypínají kopce se strmým úbočím a plochými vrcholy. Struktury připomínají "mesas" (stolové hory) a "buttes" (zbytky stolových hor), které se nacházejí na jihozápadě Severoamerického kontinentu na planetě Zemi a lze je nejlépe vidět s červeno/modrými brýlemi (červená je pro levé oko). Stejně jako jejich pozemské protějšky, tak i tyto navrstvené marťanské výchozy geologických vrstev zřejmě vznikaly z trvdých sedimentárních hornin obklopeným měkčím materiálem, který zerodoval pryč. Možnost, že formace jsou uložené povrchovou vodou, činí z oblasti Terra Meridiani lákavý cíl pro budoucí výzkumy přistávacími sondami Marsu. Mezi alternativní vysvětlení patří větry ukládaný materiál nebo akumulace vulkanického prachu. Nahoře vyobrazená oblast má napříč asi tak 3 kilometry, to je možná tak na půlhodinku pěší chůze po rovině. Poznámka pro pozemské horolezce: vy i vaše vybavení by v nízké marťanské povrchové gravitaci vážilo jen zhruba třetinu.

Štítky: Mars, Voda, Stereo, Terra meridiani, Anaglyph


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »