Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prořezávání Ma'adim Vallis

Uznání: R. Irwin III (CEPS/NASM,UVa), T. Maxwell, A. Howard, R. Craddock, D. Leverington

Stejně jako na Zemi eroze řeky Colorado prořezala Velký kaňon (Grand Canyon), tak řeka záplavové vody možná prořezala jeden z největších kaňonů na Marsu Ma'adim Vallis. Pro takový scénář badatelé představili silné důkazy založené na výškoměrných datech pořízených experimentem MOLA (Mars Orbiter Laser Altimeter) na sondě Mars Global Surveyor. Tato podrobná topografická mapa ve falešných barvách z údajů MOLA ukazuje v modré barvě oblasti velkých komplexů jezer, o kterých se předpokládá, že musely existovat před tři a půl miliardami let v jižních vyvýšeninách Marsu. Když se největší jezero vylilo přes nejnižší místo své hranice, tak se pak příval záplav sunul na sever ve směru vyznačeném šipkou a vyřezal tak sinusovité Ma'adim Vallis. Na severním konci Ma'adim Vallis záplavová voda natekla do velkého, kruhovitého kráteru Gusev. Jelikož se o útvarech vystupujících z povrchu vody předpokládá, že by byly vhodnými místy pro starodávný marťanský mikrobiální život, tak se kráter Gusev navrhuje jako místo přistání pro budoucí výpravu k Marsu.

Štítky: Mars, Voda, Krátery, Lakes


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »