Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prořezávání Ma'adim Vallis

Uznání: R. Irwin III (CEPS/NASM,UVa), T. Maxwell, A. Howard, R. Craddock, D. Leverington

Stejně jako na Zemi eroze řeky Colorado prořezala Velký kaňon (Grand Canyon), tak řeka záplavové vody možná prořezala jeden z největších kaňonů na Marsu Ma'adim Vallis. Pro takový scénář badatelé představili silné důkazy založené na výškoměrných datech pořízených experimentem MOLA (Mars Orbiter Laser Altimeter) na sondě Mars Global Surveyor. Tato podrobná topografická mapa ve falešných barvách z údajů MOLA ukazuje v modré barvě oblasti velkých komplexů jezer, o kterých se předpokládá, že musely existovat před tři a půl miliardami let v jižních vyvýšeninách Marsu. Když se největší jezero vylilo přes nejnižší místo své hranice, tak se pak příval záplav sunul na sever ve směru vyznačeném šipkou a vyřezal tak sinusovité Ma'adim Vallis. Na severním konci Ma'adim Vallis záplavová voda natekla do velkého, kruhovitého kráteru Gusev. Jelikož se o útvarech vystupujících z povrchu vody předpokládá, že by byly vhodnými místy pro starodávný marťanský mikrobiální život, tak se kráter Gusev navrhuje jako místo přistání pro budoucí výpravu k Marsu.

Štítky: Mars, Voda, Krátery, Lakes


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »