Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prořezávání Ma'adim Vallis

Uznání: R. Irwin III (CEPS/NASM,UVa), T. Maxwell, A. Howard, R. Craddock, D. Leverington

Stejně jako na Zemi eroze řeky Colorado prořezala Velký kaňon (Grand Canyon), tak řeka záplavové vody možná prořezala jeden z největších kaňonů na Marsu Ma'adim Vallis. Pro takový scénář badatelé představili silné důkazy založené na výškoměrných datech pořízených experimentem MOLA (Mars Orbiter Laser Altimeter) na sondě Mars Global Surveyor. Tato podrobná topografická mapa ve falešných barvách z údajů MOLA ukazuje v modré barvě oblasti velkých komplexů jezer, o kterých se předpokládá, že musely existovat před tři a půl miliardami let v jižních vyvýšeninách Marsu. Když se největší jezero vylilo přes nejnižší místo své hranice, tak se pak příval záplav sunul na sever ve směru vyznačeném šipkou a vyřezal tak sinusovité Ma'adim Vallis. Na severním konci Ma'adim Vallis záplavová voda natekla do velkého, kruhovitého kráteru Gusev. Jelikož se o útvarech vystupujících z povrchu vody předpokládá, že by byly vhodnými místy pro starodávný marťanský mikrobiální život, tak se kráter Gusev navrhuje jako místo přistání pro budoucí výpravu k Marsu.

Štítky: Mars, Voda, Krátery, Lakes


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »