Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prořezávání Ma'adim Vallis

Uznání: R. Irwin III (CEPS/NASM,UVa), T. Maxwell, A. Howard, R. Craddock, D. Leverington

Stejně jako na Zemi eroze řeky Colorado prořezala Velký kaňon (Grand Canyon), tak řeka záplavové vody možná prořezala jeden z největších kaňonů na Marsu Ma'adim Vallis. Pro takový scénář badatelé představili silné důkazy založené na výškoměrných datech pořízených experimentem MOLA (Mars Orbiter Laser Altimeter) na sondě Mars Global Surveyor. Tato podrobná topografická mapa ve falešných barvách z údajů MOLA ukazuje v modré barvě oblasti velkých komplexů jezer, o kterých se předpokládá, že musely existovat před tři a půl miliardami let v jižních vyvýšeninách Marsu. Když se největší jezero vylilo přes nejnižší místo své hranice, tak se pak příval záplav sunul na sever ve směru vyznačeném šipkou a vyřezal tak sinusovité Ma'adim Vallis. Na severním konci Ma'adim Vallis záplavová voda natekla do velkého, kruhovitého kráteru Gusev. Jelikož se o útvarech vystupujících z povrchu vody předpokládá, že by byly vhodnými místy pro starodávný marťanský mikrobiální život, tak se kráter Gusev navrhuje jako místo přistání pro budoucí výpravu k Marsu.

Štítky: Mars, Voda, Krátery, Lakes


43. vesmírný týden 2020

43. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 10. do 25. 10. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko Mars. Ráno je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Na ISS dorazila nová tříčlenná posádka v Sojuzu MS-17. SpaceX připravuje test třímotorové Starhip. Blue Origin provedla po delší odmlce další suborbitální let New Shepard. Sonda BepiColombo proletěla kolem Venuše. Proběhl start s družicemi Starlink (č. 13) a brzy má letět další. Před 45 lety probíhal úspěšně výzkum Venuše sondami Veněra 9 a 10, které také pořídily první snímky povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN468 Temná a reflexní mlhovina škorpion

  Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2020 získal snímek „LBN468 - temná a reflexní mlhovina v Cefeovi“, jehož autorem je Tomáš Zábranský   Na naší obloze je několik souhvězdí, která nikdy nezapadají. Jsou tak blízko nebeského pólu, že se ani při největší snaze během

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc stáří 2,32 dne

Další informace »