Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunární modul u Taurus Littrow

Uznání: Daniel D. Durda (SwRI), Space Imagery Center, LPL, Apollo 17

Může kosmický dalekohled Hubble Space Telescope pořídit snímek, který by na Měsíci ukázal lunární modul Apolla? Hubble dokáže se svým zrcadlem o průměru 2.4 metru ve vzdálenosti Měsíce, což je asi 400 000 kilometrů, rozlišit nejmenší útvar asi 80 metrů napříč. A tak z nízké oběžné dráhy Země dokonce ani ostré Hubbleovo vidění nedokáže zobrazit přistávací stupně lunárních modulů Apollo, které zůstaly v místech přistání a mají jen několik metrů. Mohl by ovšem kosmický dalekohled o desetinásobné velikosti než je Hubble, nebo mnohem menší dalekohledy na lunární nízké oběžné dráze. A opravdu, tento snímek dokázal rozlišit lunární modul Apolla 17 Challenger a jeho stín na dně údolí Taurus-Littrow v měsíčním Mare Serenitatis. Snímek pokrývá oblast širokou asi 1.1 km a byl pořízen v roce 1972 z velitelské sekce Apolla 17 America, která obíhala asi 100 km nad povrchem Měsíce. Všichni, kdo se chtějí cítit jako astronauté, mohou zkoumat orbitální pohledy na toto a dalších 5 lunárních přistávacích míst Apolla za pomoci webu, který vytvořil Dan Durda z Southwest Research Institute.

Štítky: Měsíc, Lunární modul, Apollo 17, Hubblův kosmický dalekohled


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »