Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panorama Apolla 17

Uznání: Apollo 17 Crew, NASA

Jaké by to bylo stát na povrchu jiného světa, rozhlížet se kolem sebe a pokoušet se zjistit, odkud se ten svět vzal? Abyste na to přišli, zarolujte doprava. Při výpravě Apolla 17 v roce 1972 si to astronauté Harrison Schmitt a Eugene Cernan vyzkoušeli z první ruky. V tomto případě tím světem byl vlastní pozemský Měsíc. Na jednom ze slavnějších na Měsíci pořízených panorámat je zjevná majestátní bezútěšnost nehostinného Měsíce. Jsou vidět balvany, kopce, krátery, vozidlo lunar rover a jak se astronaut Schmidt připravuje k odběru vzorku půdy. Několik dnů poté, co byl pořízen tento snímek lidstvo Měsíc opustilo a má se ještě vrátit. Interaktivní verzi snímku nahoře lze nalézt zde.

Štítky: Apollo 17, Panorama


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »