Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní obloha v horkém vodíku

Uznání: SHASSA Team, NSF

Automatický dalekohled s červenými slunečními brýlemi v Chile po léta fotografoval celou jižní oblohu. Výsledkem je nejúplnější mapa oblohy zobrazená nahoře v nejběžnějším viditelném světle emitovaném nejobyčejnějším prvkem v naší Galaxii: vodíkem. Pozorovalo se na velmi specifické červené barvě emitované horkým ionizovaným vodíkem. I když v tomto červeném světle (H-alfa) jasně září okázalé emisní mlhoviny, tak se naší Galaxií prostírá i difuzní množství horkého vodíku a jeho záře krásně indikuje nejen kde se nachází tmavší vodík a další plyny, ale někdy také složitou historii mezihvězdného plynu. Je též vidět rovina naší Galaxie sledující plyn jak probíhá středem a obrovská plynová mračna, z nichž některá jsou rozpínající se obálky dávno mrtvých hvězd. Mapa nahoře vznikla z atlasu H-alfa přehlídky jižní oblohy (Southern H-Alpha Sky Survey Atlas - SHASSA) a ukazuje, že naše celá Galaxie je jednou velkou emisní mlhovinou, ačkoliv na docela slabé úrovni.

Štítky: Mléčná dráha, H alpha, SHASSA


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »