Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní obloha v horkém vodíku

Uznání: SHASSA Team, NSF

Automatický dalekohled s červenými slunečními brýlemi v Chile po léta fotografoval celou jižní oblohu. Výsledkem je nejúplnější mapa oblohy zobrazená nahoře v nejběžnějším viditelném světle emitovaném nejobyčejnějším prvkem v naší Galaxii: vodíkem. Pozorovalo se na velmi specifické červené barvě emitované horkým ionizovaným vodíkem. I když v tomto červeném světle (H-alfa) jasně září okázalé emisní mlhoviny, tak se naší Galaxií prostírá i difuzní množství horkého vodíku a jeho záře krásně indikuje nejen kde se nachází tmavší vodík a další plyny, ale někdy také složitou historii mezihvězdného plynu. Je též vidět rovina naší Galaxie sledující plyn jak probíhá středem a obrovská plynová mračna, z nichž některá jsou rozpínající se obálky dávno mrtvých hvězd. Mapa nahoře vznikla z atlasu H-alfa přehlídky jižní oblohy (Southern H-Alpha Sky Survey Atlas - SHASSA) a ukazuje, že naše celá Galaxie je jednou velkou emisní mlhovinou, ačkoliv na docela slabé úrovni.

Štítky: Mléčná dráha, H alpha, SHASSA


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »