Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní obloha v horkém vodíku

Uznání: SHASSA Team, NSF

Automatický dalekohled s červenými slunečními brýlemi v Chile po léta fotografoval celou jižní oblohu. Výsledkem je nejúplnější mapa oblohy zobrazená nahoře v nejběžnějším viditelném světle emitovaném nejobyčejnějším prvkem v naší Galaxii: vodíkem. Pozorovalo se na velmi specifické červené barvě emitované horkým ionizovaným vodíkem. I když v tomto červeném světle (H-alfa) jasně září okázalé emisní mlhoviny, tak se naší Galaxií prostírá i difuzní množství horkého vodíku a jeho záře krásně indikuje nejen kde se nachází tmavší vodík a další plyny, ale někdy také složitou historii mezihvězdného plynu. Je též vidět rovina naší Galaxie sledující plyn jak probíhá středem a obrovská plynová mračna, z nichž některá jsou rozpínající se obálky dávno mrtvých hvězd. Mapa nahoře vznikla z atlasu H-alfa přehlídky jižní oblohy (Southern H-Alpha Sky Survey Atlas - SHASSA) a ukazuje, že naše celá Galaxie je jednou velkou emisní mlhovinou, ačkoliv na docela slabé úrovni.

Štítky: Mléčná dráha, H alpha, SHASSA


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »