Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hloubkové pole na jižní obloze

Uznání: R. Williams (STScI), HDF-S Team, NASA

Tento hloubkový pohled do kosmu je následovníkem hloubkového pole Hubble Space Telescope Deep Field z roku 1995. Jižní hloubkové pole označované jako Hubble Deep Field South vzniklo namířením kosmického dalekohledu do místa na obloze v jižním souhvězdí Tukana. Během období 10 dnů se nashromáždilo hodně jednotlivých expozic a jejich kombinace odhaluje podstatně slabší galaxie. Původní hloubkové pole vzniklo pozorování kousku oblohy v severním souhvězdí Velké medvědice. Obě pole pohlíží 12 miliard světelných let dlouhými tunely do vzdáleného a pořád tajemného období, kdy mladý vesmír zabydlovaly mladé galaxie. Pozorování jižního hloubkového pole Hubble Deep Field South bylo nadšenému obecenstvu zveřejněno 23. listopadu 1998.

Štítky: Galaxie, Hubblův kosmický dalekohled, Vesmír, Kosmologie


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »