Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Propletená sluneční eruptivní protuberance

Uznání: SOHO Consortium, EIT, ESA, NASA

Na této zrychlené půlhodinové sekvenci je vidět, jak se z našeho Slunce pohybuje ven obrovská eruptivní protuberance. Do "spárů" tohoto zdánlivého slunečního monstra by se snadno vešlo deset Zemí. Tato velká protuberance je ale významná nejen svou velikostí, ale také svým tvarem. Propletený tvar osmičky ukazuje, že se přes vylétající sluneční částice proplétají komplexní siločáry magnetického pole. Možná, že povrchové exploze pomůže osvětlit i nedávný důkaz diferenciální rotace Slunce. Tuto sekvenci zaznamenala počátkem roku 2000 družice SOHO. I když jsou velké protuberance a energetické výtrysky hmoty do koróny (Coronal Mass Ejection - CME) jsou poměrně vzácné, tak se přece jen objevují mnohem častěji kolem slunečního maxima, kdy během jedenáctiletého slunečního cyklu vrcholí počty skvrn a sluneční aktivita.

Štítky: Slunce, Protuberance, Cme, Animated gif


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »