Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Propletená sluneční eruptivní protuberance

Uznání: SOHO Consortium, EIT, ESA, NASA

Na této zrychlené půlhodinové sekvenci je vidět, jak se z našeho Slunce pohybuje ven obrovská eruptivní protuberance. Do "spárů" tohoto zdánlivého slunečního monstra by se snadno vešlo deset Zemí. Tato velká protuberance je ale významná nejen svou velikostí, ale také svým tvarem. Propletený tvar osmičky ukazuje, že se přes vylétající sluneční částice proplétají komplexní siločáry magnetického pole. Možná, že povrchové exploze pomůže osvětlit i nedávný důkaz diferenciální rotace Slunce. Tuto sekvenci zaznamenala počátkem roku 2000 družice SOHO. I když jsou velké protuberance a energetické výtrysky hmoty do koróny (Coronal Mass Ejection - CME) jsou poměrně vzácné, tak se přece jen objevují mnohem častěji kolem slunečního maxima, kdy během jedenáctiletého slunečního cyklu vrcholí počty skvrn a sluneční aktivita.

Štítky: Slunce, Protuberance, Cme, Animated gif


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »