Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Propletená sluneční eruptivní protuberance

Uznání: SOHO Consortium, EIT, ESA, NASA

Na této zrychlené půlhodinové sekvenci je vidět, jak se z našeho Slunce pohybuje ven obrovská eruptivní protuberance. Do "spárů" tohoto zdánlivého slunečního monstra by se snadno vešlo deset Zemí. Tato velká protuberance je ale významná nejen svou velikostí, ale také svým tvarem. Propletený tvar osmičky ukazuje, že se přes vylétající sluneční částice proplétají komplexní siločáry magnetického pole. Možná, že povrchové exploze pomůže osvětlit i nedávný důkaz diferenciální rotace Slunce. Tuto sekvenci zaznamenala počátkem roku 2000 družice SOHO. I když jsou velké protuberance a energetické výtrysky hmoty do koróny (Coronal Mass Ejection - CME) jsou poměrně vzácné, tak se přece jen objevují mnohem častěji kolem slunečního maxima, kdy během jedenáctiletého slunečního cyklu vrcholí počty skvrn a sluneční aktivita.

Štítky: Slunce, Protuberance, Cme, Animated gif


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »