Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Propletená sluneční eruptivní protuberance

Uznání: SOHO Consortium, EIT, ESA, NASA

Na této zrychlené půlhodinové sekvenci je vidět, jak se z našeho Slunce pohybuje ven obrovská eruptivní protuberance. Do "spárů" tohoto zdánlivého slunečního monstra by se snadno vešlo deset Zemí. Tato velká protuberance je ale významná nejen svou velikostí, ale také svým tvarem. Propletený tvar osmičky ukazuje, že se přes vylétající sluneční částice proplétají komplexní siločáry magnetického pole. Možná, že povrchové exploze pomůže osvětlit i nedávný důkaz diferenciální rotace Slunce. Tuto sekvenci zaznamenala počátkem roku 2000 družice SOHO. I když jsou velké protuberance a energetické výtrysky hmoty do koróny (Coronal Mass Ejection - CME) jsou poměrně vzácné, tak se přece jen objevují mnohem častěji kolem slunečního maxima, kdy během jedenáctiletého slunečního cyklu vrcholí počty skvrn a sluneční aktivita.

Štítky: Slunce, Protuberance, Cme, Animated gif


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »