Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Infračervený Saturn

Uznání: E. Karkoschka (University of Arizona), HST, NASA

Tento nádherně podrobný snímek Saturna ve falešných barvách byl pořízen v lednu 1998 na oběžné dráze dalekohledem Hubble Space Telescope. Obrázek je kombinací tří snímků z Hubblova přístroje NICMOS a ukazuje nádhernou planetu s prstenci v odraženém infračerveném slunečním světle. Různé barvy představují různé výšky a složení oblačných vrstev, o kterých se obecně předpokládá, že se skládají z krystalků ledu amoniaku. Pro oči tak přitažlivé prstence vrhají stín na horní polokouli Saturna. Jasný pruh viditelný v levé části stínu je infračervené sluneční světlo, které proudí přes velkou mezeru v prstencích známou jako Cassiniho dělení. Lze též vidět dva z mnoha měsíců Saturna, hned za diskem planety vpravo nahoře se nachází Tethys a vlevo dole je Dione. Saturn nyní jasně září na večerní obloze jako bíložlutá "hvězda" poblíž souhvězdí Oriona.

Štítky: Saturn, Infračervený, Prstence


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie M110 (NGC205)

Další informace »