Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Infračervený Saturn

Uznání: E. Karkoschka (University of Arizona), HST, NASA

Tento nádherně podrobný snímek Saturna ve falešných barvách byl pořízen v lednu 1998 na oběžné dráze dalekohledem Hubble Space Telescope. Obrázek je kombinací tří snímků z Hubblova přístroje NICMOS a ukazuje nádhernou planetu s prstenci v odraženém infračerveném slunečním světle. Různé barvy představují různé výšky a složení oblačných vrstev, o kterých se obecně předpokládá, že se skládají z krystalků ledu amoniaku. Pro oči tak přitažlivé prstence vrhají stín na horní polokouli Saturna. Jasný pruh viditelný v levé části stínu je infračervené sluneční světlo, které proudí přes velkou mezeru v prstencích známou jako Cassiniho dělení. Lze též vidět dva z mnoha měsíců Saturna, hned za diskem planety vpravo nahoře se nachází Tethys a vlevo dole je Dione. Saturn nyní jasně září na večerní obloze jako bíložlutá "hvězda" poblíž souhvězdí Oriona.

Štítky: Saturn, Infračervený, Prstence


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »